Apple iOS, póki co, traci udziały w Europie, USA i Chinach

Popularność systemu iOS zmalała. Firma Apple nie ma się jednak czym martwić.

Firma analityczna Kantar Worldpanel zbadała popularność mobilnych systemów operacyjnych na pięciu największych rynkach Europy. Wzięła pod uwagę okres czerwiec-sierpień 2014 roku oraz kraje: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Z przygotowanego przez nią na tej podstawie raportu wynika, że:

- w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku system iOS stracił 0,4 punktu procentowego (13,6%). Jego wynik byłby gorszy, lecz uratowała go Hiszpania, jedyny kraj, w którym zyskał znacząco na popularności (2,7 punktu procentowego)

- Windows Phone zanotował wzrost popularności o 0,7 punktu procentowego (9,2%). Najwięcej zyskał w Wielkiej Brytanii (0,9 punktu procentowego do poziomu 10,3%)

Zobacz również:

- Android zyskał 3 punkty procentowe (75,8%). Warto jednak zauważyć, że w Hiszpanii stracił 3,1 punktu, natomiast zyskały iOS (2,7 punktu) i Windows Phone (2,2 punktu)

USA

W Stanach Zjednoczonych ogromnie na popularności zyskał Android kosztem iOS. Wygląda to następująco:

Android: 63,6% (wzrost aż o 7,5 punktu procentowego)

iOS: 30,1% (spadek aż o 7,4 punktu procentowego)

Windows Phone: 4,7% (wzrost o 0,8 punktu procentowego)

Chiny

Na największym rynku na świecie (biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców), czyli w Chinach, popularność systemów wygląda następująco:

Android: 83,9% (wzrost aż o 5,7 punktu procentowego)

iOS: 14,2% (spadek o 1,7 punktu procentowego)

Windows Phone: 0,6% (spadek o 1,9 punktu procentowego)

Czy coś się dzieje niepokojącego dla Apple?

Nie. Warto bowiem pamiętać, że niedawno miała miejsce premiera smartfonów iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Z pewnością wydarzenie to miało wpływ na spadek popularności iOS, ponieważ znaczna część konsumentów wstrzymała się do tego czasu z zakupami iPhone'ów. Wyniki popularności w III kwartale będą więc najprawdopodobniej znacznie lepsze dla Apple tym bardziej, że najnowsze iGadżety notują rekordową sprzedaż (również w Chinach).