Apple iPad 2 vs Samsung Galaxy Tab 10.1 - pojedynek na śmierć i życie

iPad 2 rządzi na rynku tabletów. Firma Apple poprzez składanie pozwów w spawie naruszenia patentów chce za wszelką cenę bronić jego pozycji. Może ona bowiem zostać zagrożona przez najnowszy tablet Samsunga, czyli Galaxy Tab 10.1. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się bardzo dokładnie obu urządzeniom zwracając szczególną uwagę na ich mocne i słabsze strony.


"Wojna patentowa" - okazja do porównania tabletów Apple'a i Samsunga

Tablet Samsung Galaxy Tab 10.1 jest solą w oku dla Apple. Potwierdza to ostatnia "patentowa wojna" pomiędzy firmami, w wyniku której sprzedaż urządzenia koreańskiej firmy została zakazana w Australii oraz na terenie Niemiec (początkowo zakaz miał obejmować więcej europejskich krajów).

Cała ta sytuacja jest dobrą okazją aby porównać możliwości tabletów Galaxy Tab 10.1 i iPad 2. Postanowiliśmy zrobić to bardzo szczegółowo i zaprosić was do dyskusji na ich temat.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2021/2022 [Ranking]

Galaxy Tab 10.1 kontra iPad 2 - tabela porównawcza

Porównując możliwości obu tabletów wyszczególniliśmy kilkanaście najważniejszych elementów takich jak wyświetlacz, system operacyjny, procesor, pamięć itp. Zestawiając każdy z nich wyłanialiśmy zwycięzcę bądź też przyznawaliśmy remis. Wyniki tej potyczki możecie znaleźć w załączonej tabeli (patrz ramka).

Galaxy Tab 10.1 - lżejszy i mniejszy

iPad 2 jest szybszy, cieńszy oraz lżejszy od swojego poprzednika. Waży 613 gramów i dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - białej i czarnej. Zaokrąglone krawędzie tyłu obudowy sprawiają, że można go wygodnie trzymać. Ponadto jest idealny do pracy w poziomie i pionie, natomiast sama zamiana sposobu wyświetlania obrazu przebiega bardzo szybko.

Galaxy Tab 10.1 cechuje się wyjątkowo niewielką grubością wynoszącą 8,6 milimetra co pozwoliło Samsungowi określić go jako "najcieńszy tablet na rynku". Trzeba jednak zaznaczyć, że pod względem tego parametru zwyciężył z iPadem 2 zaledwie o 0,2 milimetra. O ile więc grubość nie jest jakimś kluczowym elementem mogącym zdecydować o wyborze, o tyle jednak wiążąca się z nią waga może mieć na to wpływ. Galaxy Tab 10.1 waży bowiem zaledwie 565 gramów. Co dzięki temu zyskuje użytkownik? Kilkadziesiąt gramów mniej do dźwigania na ręce, co przy krótkim użytkowaniu nie ma żadnego znaczenia, natomiast przy dłuższej pracy z tabletem zaczyna odgrywać coraz większą rolę.

Galaxy Tab 10.1 został wykonany głównie z tworzyw sztucznych, co nie zmienia jednak faktu, że zostało to zrobione bardzo porządnie. Zastosowano bowiem dobrej jakości materiały począwszy od błyszczącej czarnej ramki wokół wyświetlacza, a skończywszy na miękkim plastiku przypominającym gumę, który zdobi tył urządzenia. Całość dopełniają natomiast stylowe zaokrąglenia.

iPad 2 - tablet bardziej przyjazny dla użytkownika

9,7-calowy wyświetlacz iPada 2 jest jasny, wyraźny i ostry ożywiając wyświetlane na nim treści takie jak filmy i zdjęcia. Niestety szybko się brudzi i jest słabo czytelny w słońcu, co stanowić może duży problem podczas pracy "w terenie".

Samsung Galaxy Tab 10.1 posiada nieco większy wyświetlacz o przekątnej wynoszącej 10,1 cala oraz potrafi wyświetlić obraz w wyższej rozdzielczości (1280 x 800 pikseli w porównaniu do 1024 x 768 pikseli iPada 2). Został on zbudowany w oparciu o technologię PLS (Plane-line-switching), która, wedle Samsunga, w porównaniu do "zwykłych" ekranów IPS zapewnia wyższą o 10% jasność oraz szersze kąty widzenia (w większości wypadków tak właśnie jest).

Wyświetlany przez tablet Samsunga obraz jest jasny i żywy oraz wyraźny nawet, gdy patrzymy na niego pod dużym kątem. Niestety jego ekran nie uniknął wspólnego dla większości tabletów problemu (włączając w to iPada 2): szybko się brudzi podczas użytkowania i jest mało czytelny w słońcu. Ponadto użytkownikowi mogą przeszkadzać odbicia występujące w środowisku biurowym, które korzysta lamp fluorescencyjnych.

iPad 2 korzysta z systemu iOS 4, który wkrótce zostanie zaktualizowany do wersji iOS 5. Oferuje przyjazną użytkownikowi obsługę więc jeżeli nie korzystałeś nigdy z iPada, możesz oczekiwać urządzenia, które jest łatwe w użytkowaniu, mocno wspierane przez App Store oraz oferujące doskonałe multimedialne możliwości. Pozwala na wygodne i szybkie surfowanie po Internecie oraz jest idealnym sprzętem do przeglądania zdjęć, oglądania filmów i słuchania muzyki.

Chociaż iPad zdobył miliony fanów, jest on zamkniętą platformą, co oznacza, że nie oferuje takiej samej elastyczności jak tablety z Androidem. W szczególności, iPad 2 ma gorszy system notyfikacji oraz nie pozwala na dostosowanie i wyświetlanie widgetów na ekranie domowym. Ogólne wrażenia podczas jego użytkowania są jednak takie, że jest on bardziej dopracowany od konkurencyjnych tabletów.

--

Zobacz test: Apple iPad 2 oraz Samsung Galaxy Tab 10.1