Apple iPad 3 - wszystkie spekulacje w jednym miejscu

Następna generacja tabletu Apple iPad to, jak każdy nowy produkt z nadgryzionym jabłkiem na obudowie, przedmiot wielu spekulacji. Jaki faktycznie będzie iPad 3? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym zebraliśmy wszystkie mniej i bardziej prawdopodobne informacje na jego temat.


Oczywiście o tym, jaki faktycznie będzie tablet Apple iPad 3, przekonamy się dopiero w dzień jego oficjalnej prezentacji. Z pojawiających się doniesień wyłania się jednak obraz urządzenia, które w odróżnieniu od iPhone'a 4S, czyli tylko nieco odświeżonego iPhone'a 4, będzie oferowało spory "sprzętowy" skok w porównaniu do swojego poprzednika.

Wyświetlacz

Większość obserwatorów Apple zgadza się, że tablet iPad 3 będzie dysponował 9,7-calowym wyświetlaczem Retina o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli (jego produkcją zająć się ma firma Sharp), co po przeliczeniu daje bardzo dużą gęstość wynoszącą aż 270 ppi (pixels per inch - pikseli na cal). Dla porównania, w przypadku iPada 2 parametr ten wynosi zaledwie 132 ppi.

Zobacz również:

  • MacBook Air M2 czy MacBook Pro M2? Sprawdzamy, który laptop od Apple jest najlepszy

Ekran korzystać też ma z systemu podświetlenia Dual-LED, dzięki czemu będzie oferował bardzo jasny obraz, co z pewnością docenią osoby korzystające z tabletu w słoneczny dzień.

Wyświetlacz to element, który z pewnością Apple będzie musiało znacznie unowocześnić, aby przejść na następny poziom jako lider rynku tabletów.

Procesor

W tym roku na rynku zagości sporo tabletów wyposażonych w wydajne czterordzeniowe platformy Nvidia Tegra 3. Apple nie może więc pozwolić sobie na to, aby iPad 3 odbiegał od nich wydajnością.

Wielu obserwatorów rynku zgadza się, że zastosuje w nowej generacji tablecie układ noszący oznaczenie A6. Jeżeli chodzi o jego specyfikację zdania są podzielone. Część z nich wierzy bowiem, że będzie on dysponował czterema rdzeniami, natomiast część uważa, że zaoferuje jedynie "podrasowane" dwa rdzenie.

Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak pierwsza opcja, gdyż dwurdzeniowy iPad 3 raczej rozczarowałby przyszłych klientów.

Zasilanie

Rynek oczekuje, że nadchodzący iPad 3 będzie korzystał z zasilania o większej żywotności. Wiele mówi się o akumulatorze o pojemności wynoszącej aż 14 000 mAh, który w porównaniu do iPada 2 powinien dwukrotnie zwiększyć czas pracy.

Wbrew tym doniesieniom z długością czasu pracy na baterii wcale może nie być aż tak różowo. Pamiętać tutaj bowiem należy, że iPad 3 może zaoferować wyświetlacz korzystający z bardziej wydajnego podświetlenia oraz czterordzeniowy procesor, co z pewnością będzie wymagało większej ilości energii.

Będąc przy zasilaniu, warto też wspomnieć o tym, że pojawiły się również spekulacje, według których akumulator iPada 3 będzie mógł być ładowany bez potrzeby podłączania do gniazdka za pomocą kabla.

Aparat cyfrowy

Najnowszy iPhone otrzymał 8-megapikselowy aparat cyfrowy, więc logicznie myśląc, iPad 3 również powinien się móc nim pochwalić. Wedle spekulacji możliwe są także inne rozwiązania:

- Apple może zaoferować iPada 3 w wersji dysponującej aparatem o rozdzielczości 5 MP, natomiast opcjonalnie (oczywiście za dopłatą) możliwe będzie skorzystanie z aparatu 8 MP

- Apple zastosuje sensor o rozdzielczości 8 MP w aparacie umieszczonym z tyłu obudowy, natomiast aparat przedni będzie się mógł pochwalić rozdzielczością 5 MP, co znacząco wpłynie na poprawę jakości wideokonferencji.

W parze z możliwością wykonywania zdjęć o rozdzielczości 8 milionów pikseli użytkownik iPada 3 powinien otrzymać także do dyspozycji funkcję nagrywania filmów w maksymalnej rozdzielczości 1080p.

Obudowa

Ostateczny fizyczny kształt nowego tabletu jest na obecnym etapie prognoz bardzo rozmyty. Niektórzy twierdzą, że ze względu na zastosowanie podświetlenia Dual-LED będzie on się musiał cechować większą grubością od iPada 2. Inni zwracają jednak uwagę, że byłby to historyczny precedens. Apple nigdy bowiem nie tworzyło grubszych urządzeń nowej generacji, lecz starało się je wyszczuplić.

Kilka serwisów podało również informację, że iPad 3 będzie wyglądał identycznie jak iPad 2 oferując niezmieniony kształt złącza dokującego oraz taki sam układ przycisków i kamer.

Już jakiś czas temu pojawiły się również spekulacje na temat iPada 3 w wersji mini, który powinien zaoferować ekran o przekątnej wynoszącej 7,85 cala, czyli zbliżonej do tabletu Amazon Kindle Fire. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Zgodnie z wizją Apple tablet powinien bowiem służyć zarówno do tworzenia treści jak i ich konsumpcji. Niespełna 8-calowy ekran nadawałby się raczej jedynie do tego drugiego zastosowania.

Data premiery i cena

Wedle najnowszych informacji nowe tablety iPad 3 trafiły już na linie montażowe, natomiast ich premiera rynkowa nastąpić ma już w marcu.

Jeżeli chodzi o cenę, większość obserwatorów zgada się, że będzie ona na poziomie ceny iPada 2. Twierdzą oni także, że w przeciwieństwie do pierwszego iPada, iPad 2 wraz z premierą iPada 3 nie zostanie wycofany ze sprzedaży, lecz Apple obniży jedynie jego cenę. Decyzja taka wydaje się bardziej prawdopodobna niż wprowadzenie do oferty iPada mini. Dzięki niej bowiem Apple "obstawiłoby" dwa segmenty prężnie rozwijającego się rynku tabletów.

__________

Uważam, że firma Apple wprowadzi jak najwięcej zmian do nowego iPada, czyniąc z niego prawdziwe urządzenie następnej generacji. Nie powinna bowiem pozwolić sobie na kolejną zagrywkę w stylu iPhone'a 4S, gdyż część konsumentów mogłaby poczuć się mocno rozczarowana.