Apple iPad 3 z procesorem A5X i nieco zmienioną obudową

W Sieci pojawiło się zdjęcie płyty głównej, z której będzie prawdopodobnie korzystał iPad 3. Co interesujące, widać na nim, że "sercem" tabletu nie będzie oczekiwany przez większość obserwatorów procesor Apple A6, lecz układ noszący jakieś pośrednie oznaczenie - A5X.


Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, Apple zamierza zaprezentować nowy tablet Apple iPad 3 już za kilkanaście dni, dokładnie 7 marca. Oczywiście do tego czasu z pewnością będą pojawiały się kolejne spekulacje na temat tego oczekiwanego przez wielu urządzenia.

"Pośredni" procesor

Najnowsze z nich dotyczą procesora, z którego miałby korzystać nowy tablet. W serwisie MacRumors pojawiło się bowiem zdjęcie, które przedstawiać ma jego płytę główną. Co zaskakujące, nie umieszczono na niej zapowiadanego przez wielu obserwatorów układu SoC (system-on-a-chip) o oznaczeniu A6 (iPad 2 dysponuje układem A5), lecz układ noszący oznaczenie A5X. Z kodu, który się na nim znajduje wynika, że został on wyprodukowany w połowie listopada 2011 roku.

Zobacz również:

  • Zapomnij o nudnym iPhonie 14, ten nowy iPad wygląda świetnie i będzie tani!

Co to oznacza?

Oczywiście obecnie nie wiadomo, czego się spodziewać po nowym układzie. Możemy się jednak wspomnieć o pewnych spekulacjach na ten temat. Wedle obserwatorów możliwe są np. następujące rozwiązania:

- Apple A5X to czterordzeniowa wersja obecnie montowanego w iPadzie 2 i iPhone'ie układu A5 bazującego na architekturze ARM Cortex-A9

- Apple A5X to dwurdzeniowy układ oferujący jedynie wyższe taktowanie

- Apple A5X to dwurdzeniowy układ korzystający z architektury ARM Cortex-A15, czyli tej samej, którą Samsung zastosował w układzie Exynos 5250.

Biorąc pod uwagę fakt odejścia Apple od formy, którą firma stosowała do tej pory (układ Apple A4 zastąpiony został przez A5), trudno nie pokusić się o opinię, że niestety raczej nie powinniśmy oczekiwać w zakresie CPU jakiegoś wielkiego przełomu. W przeciwnym wypadku nowy układ nosiłby bowiem raczej oznaczenie A6.

Obudowa i aparat

Warto dodać, że również w serwisie NextMedia pojawiły się kolejne interesujące zdjęcia dotyczące iPada 3. Wynika z nich, że będzie on w odróżnieniu od poprzednika dysponował nieco bardziej zaokrągloną obudową na brzegach.

Apple iPad 3 z procesorem A5X i nieco zmienioną obudową

Ponadto widać na nich, że obiektyw wbudowanego aparatu jest znacznie większy. Potwierdzać to może więc wcześniejsze doniesienia o wyposażeniu nowego tabletu w matrycę o większej rozdzielczości (mówi się o 8 milionach pikseli).

____________________

Wydaje mi się, że niestety nadchodzący iPad 3 nie będzie przełomowym rozwiązaniem. Oczekuję tutaj raczej podobnej zagrywki jak w przypadku smartfona iPhone 4 i jego następcy 4S. Co o tym sądzicie?