Apple iPad 4. generacji: co znajdziemy w środku nowego procesora A6X?

Apple zastosowało w nowym iPadzie nowy procesor noszący oznaczenie A6X. Warto spróbować zastanowić się, co oferuje ten mający być dwukrotnie szybszy od poprzednika układ.


Ku zaskoczeniu wszystkich Apple podczas ostatniej konferencji zaprezentowało czwartą generację iPada, który korzysta z nowego procesora A6X mającego zapewniać w porównaniu do poprzednika dwukrotnie wyższą wydajność.

Oznacza to, że nowy dwurdzeniowy CPU dwa razy szybciej przetwarza dane od dwurdzeniowego układu A5X 1 GHz bazującego na architekturze Cortex A9. Podobnie sprawa wygląda z układem graficznym, który podwaja wydajność w porównaniu do czterordzeniowego układu PowerVR SGX543MP4.

Niestety Apple (jak to ma w zwyczaju) nie podało żadnych informacji na temat specyfikacji nowego procesora. Dziennikarze serwisu Ars Technica postanowili więc zastanowić się nad tym, co może znajdować się w jego środku.

GPU

Apple mogło skorzystać z nowej generacji układu PowerVR, co jednak wydaje się bardzo mało prawdopodobne, gdyż obecnie z najnowszej generacji rdzeni PowerVR Series6 korzysta jedynie jeden zapowiedziany procesor (konkretnie układ Nova A9600), który powinien zagościć na rynku dopiero w przyszłym roku. Oznacza to więc, że w A6X zastosowano najprawdopodobniej te same rdzenie: SGX543.

Z tego co wiemy o rdzeniach PowerVR SGX543, zapewniają one praktycznie liniowy wzrost wydajności wraz ze wzrostem ich liczby oraz prędkości zegara. Apple chcąc więc zwiększyć dwukrotnie wydajność graficznej części układu A6X powinno dwukrotnie zwiększyć liczbę rdzeni (do 8) lub dwukrotnie zwiększyć częstotliwość pracy każdego z czterech rdzeni. Na stronie "jabłkowej" firmy możemy jednak znaleźć informację, że nowy układ korzysta z "czterordzeniowej grafiki", co pozwala założyć, iż postawiła ona raczej na drugie rozwiązanie:

- A5X GPU pracował z zegarem 250 MHz, więc rdzenie SGX543 układu A6X prawdopodobnie pracują z zegarem 500 MHz

CPU

Apple wykorzystało w układzie A6 niestandardowe rdzenie ARM. Pracując z zegarem 1,2 GHz w iPhone'ie 5 zapewniają one dwa razy większa wydajność od tej, jaką oferuje układ A5 stosowany w iPhone'ie 4S.

Opierając się na tych zależnościach można więc przypuszczać, że w porównaniu do stosowanego w iPadzie 3. generacji układu A5X 1 GHz, CPU układu A6X pracuje z częstotliwością 1,5 GHz.

Co ze sprawnością?

Oczywiście powstaje pytanie, jak Apple udało się utrzymać w nowym iPadzie 10-godzinny czas pracy na baterii, skoro podnoszenie zegarów CPU i GPU ma przecież bardzo negatywny wpływ na sprawność energetyczną? Zastosowało większy akumulator? Nie. Najprawdopodobniej więc skorzystało z innej możliwości: przeszło z wykorzystywanego w A5X 45-nanometrowego procesu produkcyjnego na bardziej energooszczędny proces o wymiarze 32 nm.

____________________

O pozostałych nowościach zaprezentowanych podczas konferencji Apple przeczytacie tutaj, natomiast sposób na wymianę iPada 3. generacji na iPada 4. generacji prezentujemy w tekście "Apple wymienia "stare" iPady na iPady 4. generacji. Za darmo!"