Apple iPad w służbie zdrowia

Szpital w Izraelu zaczął wykorzystywać iPady, by pomagać pacjentom i umożliwić konsultacje na odległość. Jest to pierwszy przypadek regularnego używania tabletu Apple w służbie zdrowia. Jego możliwości komunikacyjne i wysoka rozdzielczość ekranu mają wspomagać pracę lekarzy.

Placówka medyczna, o której mowa to Centrum Medyczne Mayanei Hayeshua. Szpital ten zlokalizowany jest na bardzo ortodoksyjnym przedmieściu Tel Awiwu Bnei Brak. Okazuje się, że w kwestii narzędzi służących do leczenia ludzi nie są tak ortodoksyjni i we wtorek ogłosili powszechne wprowadzenie iPadów.

Będzie to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek na świecie. Izraelski szpital skorzysta z tabletów Apple, gdyż uznał, że to urządzenie będzie najodpowiedniejsze do współpracy z oprogramowaniem Microsoft Chameleon używanym przez szpital. Wysokiej rozdzielczości ekran dotykowy iPada już jest używany do konsultacji z lekarzami przebywającymi poza szpitalem.

Te same programy oraz dane dotyczące pacjentów znajdują się na komputerach w szpitalu oraz na iPadach. Dane pacjentów są w komputerach, więc lekarze przebywający poza szpitalem mogą połączyć się i zobaczyć zdjęcia rentgenowskie lub wyniki ultrasonografu za pomocą iPada oraz doradzić lekarzom znajdującym się na miejscu - powiedział dr Yoram Liwer, dyrektor centrum medycznego. Można skorzystać z pomocy najlepszy specjalistów nawet, gdy nie są w pobliżu

Liwer dodaje, że lekarzom spodobały się nowe możliwości związane z iPadami i chętnie je ze sobą noszą, gdziekolwiek idą. Trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre nowoczesne szpitale zaczynają przypominać ambulatorium ze Star Treka. Chociaż do tego poziomu skuteczności jest jeszcze daleko.


Zobacz również