Apple iPhone 5 prawdopodobnie zaoferuje ekran Retina o przekątnej 4,6 cala

Serwis Reuters podał interesujące informacje na temat nadchodzącego smartfona iPhone 5. Wynika z nich, że będzie on dysponował 4,6-calowym wyświetlaczem.

Apple iPhone 5

Apple iPhone i jego ekran

Smartfon iPhone 5 to urządzenie, na które czekają miliony konsumentów na świecie. Wszystkie jego poprzednie wcielenia, począwszy od modelu 2G a skończywszy na modelu 4S, wyposażone były w ekrany o przekątnej wynoszącej 3,5 cala.

Wraz z modelem iPhone 4 Apple dokonało znaczącego skoku jakościowego osiągając gęstość pikseli wynoszącą 326 ppi. Jak pamiętamy, żadnej zmianie w tym zakresie nie został poddany jego następca, czyli iPhone 4S.

Obecnie fanboy'ie Apple oczekują z niecierpliwością premiery kolejnej generacji iPhone'a oznaczonej numerem 5. Czego możemy po niej najprawdopodobniej oczekiwać? Podobnie jak w przypadku zaprezentowanego niedawno nowego iPada, zmian dotyczących przede wszystkim ekranu.

W odróżnieniu jednak od "jabłkowego" tabletu nie mamy raczej co liczyć na jeszcze większą gęstość pikseli, gdyż nie miałoby to najmniejszego sensu (już przy obecnym wyświetlaczu Retina użytkownik nie jest bowiem w stanie dostrzec pojedynczych pikseli). Pozostaje więc tylko jedno wyjście - zwiększenie jego przekątnej, o czym właśnie poinformował Reuters.

Agencja opierając się na informacjach gazety "Maeil Business Newspaper" twierdzi, że iPhone 5 będzie oferował wyświetlacz o przekątnej 4,6 cala (Apple podobno już złożyło u dostawców odpowiednie zamówienia). Co oczywiste, będzie się on również mógł pochwalić spełnieniem wymagań stawianych przed ekranami mogącymi nosić oznaczenie Retina.

Przy okazji warto tutaj jednak zauważyć, że wspomniane wymagania są dosyć luźno traktowane przez Apple, co potwierdził ekran nowego iPada o gęstości "zaledwie" 264 pikseli na cal (ppi).

Większy ekran to dobry i jedyny kierunek

Czy firma Apple dobrze zrobi stawiając na większy ekran? Myślę, że nie ma po prostu innego wyjścia. Ponadto być może wzięła pod uwagę ostatnie badania firmy Strategy Analytics.

Wynika z nich bowiem, że według zdecydowanej większości ankietowanych osób (badania objęły mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii) idealny smartfon powinien oferować ekran o przekątnej 4-4,5 cala i cechować się niewielką grubością.

_______________

Czy wy również oczekujecie po nowym iPhone'ie większego ekranu?