Apple iPhone 5S i 5C sprzedają się gorzej niż Jolla z Sailfish OS. W Finlandii

Według danych przedstawionych przez jednego z fińskich operatorów, smartfon Jolla był w grudniu 2013 roku częściej kupowany niż Apple iPhone 5S/5C. Wynik taki wyśrubowała "rodzina".

Smartfon Jolla to pierwsze urządzenie korzystające z opartego na MeeGo systemu Sailfish OS. Jego mocno ograniczona premiera rynkowa miała miejsce 27 listopada. Zgodnie z obietnicami firmy Jolla miesiąc później urządzenie mogli już jednak także zamawiać pozostali mieszkańcy Unii Europejskiej.

Jolla sprzedaje się świetnie. W Finlandii...

Dzisiaj pojawiły się pierwsze informacje na temat popularności tego wcale przecież nie taniego smartfona (399 euro). Dotyczą one jednak jedynie Finlandii i pochodzą od tamtejszego operatora DNA, który jako jedyny go oferuje.

W grudniu 2013 roku pierwsza 10. najlepiej sprzedawanych przez niego smartfonów przedstawiała się następująco:

1. Samsung Galaxy Trend

2. Samsung Galaxy Y

3. Samsung Galaxy S III 4G

4. Nokia Lumia 520

5. Jolla

6. Apple iPhone 5s

7. Samsung Galaxy Ace3 4G

8. Apple iPhone 5c

9. Samsung C3595

10. Samsung Galaxy S4 4G+

Jak widać, Jolla był piątym najchętniej kupowanym smartfonem wyprzedzając pod tym względem najnowsze iPhone'y. Co więcej, zajął też 1. miejsce wśród modeli, których cena przekracza 300 euro.

Jak będzie na innych rynkach?

To pewne, że Jolla nie będzie się cieszył takim zainteresowaniem jak w Finlandii. Warto bowiem pamiętać, że kraj ten liczy niespełna 5,5 miliona mieszkańców, z których spora część powiązana jest/była z Nokią, a to właśnie jej dwaj byli pracownicy założyli w 2011 roku firmę Jolla. Można więc przyjąć, że większość z kupionych smartfonów z Sailfish OS "rozeszła się po rodzinie".