Apple iPhone 5S - zobacz, gdzie jest najdroższy. Nie, nie w Polsce, ale jesteśmy w czołówce...

Smartfon iPhone 5S możemy kupić w polskim sklepie Apple za minimum 2 949 złotych. To dużo, czy mało? Niestety bardzo dużo...

Smartfony firmy Apple należą do najdroższych. Ich ceny nie są jednak jednakowe na każdym rynku. Serwis Business Insider w oparciu o dane Mobile Unlocked przygotował takie zestawienie na przykładzie 16-gigabajtowego modelu iPhone 5S:

Apple iPhone 5S - zobacz, gdzie jest najdroższy. Nie, nie w Polsce, ale jesteśmy w czołówce...

Apple iPhone 5S - ceny w poszczególnych krajach

Jak widzicie, najtaniej iPhone'a 5S można kupić w Stanach Zjednoczonych. Najdrożej natomiast w Brazylii. Niestety Polska też wypada tutaj słabo zajmując 13. miejsce od końca.

Business Insider przygotował także wykres, dzięki któremu możemy sprawdzić jak cena iPhone'a 5S prezentuje się w odniesieniu do produktu krajowego brutto na jednego obywatela:

Apple iPhone 5S - zobacz, gdzie jest najdroższy. Nie, nie w Polsce, ale jesteśmy w czołówce...

Apple iPhone 5S - cena w odniesieniu do PKB na obywatela

Na pierwszy rzut oka wypadamy tutaj nieco lepiej wskakując na 14. miejsce od końca. Warto jednak zauważyć, że w Unii Europejskiej gorzej mają jedynie Rumunii i Węgrzy...

Zobacz również:

  • macOS Monterey - koniecznie sprawdź te nowe funkcje [poradnik]
  • "Krzyk", "Vice", i wiele więcej - filmy i seriale znikające z HBO GO [25.10-31.10]

Elektronika - może być jeszcze gorzej...

Każdy z nas ma świadomość, że w Polsce elektronika nie należy do tanich. Warto jednak przypomnieć, że może być jeszcze gorzej. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, m.in. ZAiKS, dążą bowiem do tego, aby tzw. opłata reprograficzna była wyższa. Jeżeli tak się stanie, Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT szacuje, że wzrost cen smartfonów może sięgnąć 10-50 zł, najtańszych laptopów 50 zł, natomiast tych drogich nawet 120 zł.

Więcej informacji o opłacie reprograficznej znajdziecie tutaj.