Apple iPhone 6 kontra Samsung Galaxy Alpha: który smartfon jest lepszy?

Na kilka tygodni przed premierą iPhone’a do sieci trafiły pierwsze doniesienia o telefonie Samsung Galaxy Alpha. Został on zaprezentowany zaraz przed targami IFA 2014 w Berlinie. Smartfon ten został okrzyknięty zabójcą 4,7-calowego iPhone 6 jeszcze przed wczorajszą oficjalną premierą nowego urządzenia Apple. Postanowiliśmy sprawdzić, czy słusznie.


Nowy Galaxy Alpha to dość niecodzienne urządzenie w ofercie koreańskiego producenta. Nie jest to smartfon z najwyższej półki wydajnościowej i cenowej i różni się pod względem wykonania od topowego Galaxy S5 zaprezentowanego na początku roku. Termin premiery tego urządzenia i wielkość ekranu, na którą zdecydował się Samsung sprawiła, że urządzenie aż prosi się o porównanie do zaprezentowanego wczoraj iPhone’a 6 w wersji z 4,7-calowym ekranem.

Wykonanie i wymiary

Apple iPhone 6 kontra Samsung Galaxy Alpha: który smartfon jest lepszy?

Nowy iPhone 6 wykonany został w technologii unibody z jednego kawałka aluminium, podobnie jak poprzedni model. Wykończony został jednak w inny sposób, a zamiast ostrych kantów urządzenia użytkownicy mogą spodziewać się teraz obłych krawędzi. Samsung Galaxy Alpha prezentuje się znacznie ciekawiej pod względem wyglądu. Urządzenie ma ostre, a nie zaokrąglone krawędzie. Cały telefon otacza aluminiowa ramka poszerzana na dole i na górze urządzenia. Smartfon jest plastikowy, a plecki przykryte są tworzywem sztucznym przypominającym nieco to z Galaxy S5.

Zobacz również:

  • Gdzie kupić nowego iPhone 13? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów
  • Galaxy Watch 4 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [23.09.2021]

W obu przypadkach producenci zdecydowali się na ekran o przekątnej długości 4,7 cala, ale różnią się one gabarytami bryły. Galaxy Alpha ma wymiary 132.4 x 65.5 x 6.7 mm, podczas gdy iPhone 6 jest dłuższy, szerszy i grubszy: 138.2 x 67.1 x 6.9 mm. Różni się też waga na korzyść urządzenia koreańskiego producenta. Telefon Samsunga waży 115 gram, podczas gdy nowy smartfon Apple waży w podstawowej wersji 129 gram.

Wyświetlacz

Apple iPhone 6 kontra Samsung Galaxy Alpha: który smartfon jest lepszy?

Oba telefony mają dokładnie taką samą przekątną ekranu o długości 4,7 cala. W przypadku porównań iPhone’ów 5 i 5s z ekranem o przekątnej długości 4 cali i kolejnych modeli Galaxy S z około 5-calowymi panelami różnica gabarytów była znacząca. W przypadku iPhone’a 6 i Galaxy Alpha różnice są minimalne.

Rozdzielczość ekranu też jest inna, z korzyścią dla Apple: 1280 na 720 punktów (312 PPI) w przypadku Galaxy Alpha oraz 1334 na 750 pikseli (326 PPI) w przypadku nowego smartfona z Cupertino. Wartości są jednak na tyle zbliżone, że spokojnie można urządzenia postawić

Optymalizacja systemu

Apple iPhone 6 kontra Samsung Galaxy Alpha: który smartfon jest lepszy?

Trudno jednak porównywać urządzenia z iOS i Androidem pod względem wydajności wyłącznie na podstawie samej specyfikacji, a nawet wskazań z benchmarków. Oprogramowanie Google i Apple na tyle się różni pod względem optymalizacji, że trudno jednoznacznie określić na podstawie tabelki ze specyfikacją, który z nich będzie sprawować się lepiej w praktyce.

Apple przyzwyczaiło nas do tego, że zawsze dobiera podzespoły tak, by w nowym telefonie przez dwa lata od premiery użytkownik nie doświadczył problemów z wydajnością. W przypadku Samsunga Galaxy Alpha mamy do czynienia z układem, który nie jest najwydajniejszą jednostką na rynku. Android ma też to do siebie, że po pewnym czasie użytkowania działa wolniej, niż w dniu premiery.

Procesory

Apple iPhone 6 kontra Samsung Galaxy Alpha: który smartfon jest lepszy?

Nowy iPhone 6 wyposażony został w zupełnie nowy, 64-bitowy układ SoC (ang. System on a Chip) o nazwie Apple A8. Ten dwurdzeniowy chip bazujący na ARMv8 wykonany został w 20 nm procesie technologicznym. To bezpośredni następca zeszłorocznego Apple A7. Producent chwali się, że jest on o 25% i 50% szybszy od poprzednika, odpowiednio pod względem szybkości procesora i układu grafiki. Nadal nie wiemy ze stuprocentową pewnością, jakie jest taktowanie procesora (prawdopodobnie jest to 1,4 GHz) oraz ile pamięci operacyjnej znalazło się w urządzeniu (najpewniej jest to kość 1 GB).

Galaxy Alpha wykorzystuje zupełnie inny układ SoC, czyli ośmiordzeniowego, 32-bitowego Exynosa 5430 produkcji własnej Samsunga. Ten model również wykonany został w 20 nm procesie technologicznym i składa się z dwóch zestawów czterech rdzeni różniących się wydajnością (4x1,8 GHz Cortex-A15 oraz 4x1,3 GHz Cortex-A7). Wykorzystane zostało tutaj rozwiązanie big.LITTE co pozwala na większą oszczędność energii niż przy standardowych układach czterordzeniowych. Specyfikację dopełnia 2 GB pamięci operacyjnej RAM.

Aparat fotograficzny

Apple iPhone 6 kontra Samsung Galaxy Alpha: który smartfon jest lepszy?

Kolejnym ważnym elementem w smartfonie jest aparat fotograficzny. W przypadku iPhone’a 6 znów mamy do czynienia z kamerką iSight wykonującą zdjęcia w rozdzielczości 8 megapikseli z przysłoną f/2,2 i dwukolorową diodą doświetlającą. Poprawiona została optyka i usprawniono nagrywanie wideo. Od teraz telefon Apple może rejestrować materiał 1080p w 60 klatkach na sekundę i 720p w 240 klatkach na sekundę. Nie ma tutaj ciągle możliwości nagrywania filmów 4K.

Telefon Samsunga wyposażony został w aparat Isocell robiący 12-megapikselowe zdjęcia, również z przysłoną f/2,2 i pojedynczą diodą. Galaxy Alpha nagrywa wideo 4K UHD, 1080p przy 60 klatkach na sekundę oraz 720p przy 120 klatkach na sekundę. Urządzenie koreańskiej firmy jest już co prawda dostępne i można przetestować Galaxy Alpha w praktyce, ale na pierwsze zdjęcia i filmy wykonane przez niezależnych recenzentów Apple iPhone 6 przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka dni. Wtedy dopiero będzie można porównać, który z telefonów robi lepsze fotografie.

Oprogramowanie

Apple iPhone 6 kontra Samsung Galaxy Alpha: który smartfon jest lepszy?

Ze względu na ogromne podobieństwo obu urządzeń największą różnicę pomiędzy telefonami iPhone 6 i Galaxy Alpha stanowi nie specyfikacja techniczna, a oprogramowanie. Urządzenie firmy z Cupertino trafi do sprzedaży pod kontrolą najnowszej wersji systemu operacyjnego do urządzeń mobilnych Apple, czyli iOS 8. Dzięki przygotowaniu systemu wyłącznie na kilka modeli urządzeń firma Tima Cooka jest w stanie dopracować oprogramowanie niemal do perfekcji.

Sprawia to, że iOS 8 jest znacznie stabilniejszy, ma mnóstwo niedostępnych dla posiadaczy Androida funkcji i znacznie lepiej współpracuje z komputerami Mac. W przypadku Galaxy Alpha producent zdecydował się na najnowszą stabilną wersję Androida oznaczoną 4.4.4 KitKat i nakładkę TouchWiz. Oprogramowanie to jest mniej stabilne, a aplikacje w Google Play bardzo często gryzą się pod względem wizualnym z aplikacjami systemowymi, ale użytkownik ma znacznie szersze możliwości personalizacji.

Podsumowanie

Apple iPhone 6 kontra Samsung Galaxy Alpha: który smartfon jest lepszy?

Zarówno iPhone 6, jak i Samsung Galaxy Alpha to świetne urządzenia. Pod względem jakości wykonania, wykorzystanych materiałów, gabarytów i szczegółowości ekranu trudno im coś zarzucić. Za telefonem Apple przemawia przede wszystkim oprogramowanie skrojone na miarę wykorzystanych podzespołów, jeszcze lepszy pod względem parametrów aparat niż w iPhone 5s i legendarna już dbałość firmy Tima Cooka o szczegóły.

W przypadku Galaxy Alpha zaletą jest z pewnością zdejmowana klapka baterii, nieco mniejsze wymiary zewnętrzne, niższa cena i niecodzienne wykończenie urządzenia łączące w sobie plastik dobrej jakości, metalową ramkę i skóropodobne wykończenie. Trudno jednak dać odpowiedź, które z tych urządzeń jest obiektywnie lepsze, bo zależy to wyłącznie od indywidualnych upodobań użytkownika. Jak na razie oba produkty zapowiadają się jako jedne z najlepszych dostępnych w swojej klasie.