Apple iPhone 6: najlepszy iPhone w historii, niekoniecznie najlepszy smartfon na rynku

Apple iPhone 6 to świetny smartfon, najlepszy w historii amerykańskiej firmy. Niestety nie jest on jeszcze oficjalnie dostępny w Polsce. Szczęściarze z innych krajów mogą się nim jednak cieszyć od kilku dni. Jakie są ich wrażenia?

Smartfony Apple iPhone 6 i iPhone 6 Plus trafiły do rąk pierwszych użytkowników. Poniżej znajdziecie recenzję mniejszego z tych urządzeń, którą przygotował Matt Egan z serwisu PC Advisor. Korzystał on przy tym z pomocy kolegi, który również miał okazję pobawić się kilka dni najnowszym gadżetem Apple.

Apple iPhone 6: najlepszy iPhone w historii, niekoniecznie najlepszy smartfon na rynku

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6: ceny

Niestety do tej pory nie mamy oficjalnych informacji na temat cen iPhone'a 6. Kilka dni temu w Sieci pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, z których wynika, że mają się one przedstawiać następująco:

iPhone 6 16 GB - 2949 złotych

iPhone 6 64 GB - 3399 złotych

iPhone 6 128 GB - 3849 złotych

Apple iPhone 6: specyfikacja i wydajność

Firma Apple prezentując nowe iPhone'y nie chwali się specyfikacją dotyczącą układu SoC i danymi na temat ilości pamięci RAM, ponieważ nie wygląda to dobrze na tle konkurencyjnych flagowych smartfonów z Androidem. Oczywiście w zamian za to podkreśla wprowadzenie nowych rozwiązań takich jak 64-bitowa architektura, czy ekran "Retina". Nie inaczej było w przypadku smartfona iPhone 6.

Zobacz również:

  • Najlepsze pokrowce i etui dla iPhone 13 mini/13/13 Pro/13 Pro Max
  • Sprawa sądowa Apple – bateria w iPhonie 6 wybuchła!
  • Komputronik - okazje, przeceny, promocje [23.10.2021]

Obecnie wiemy już, że nowy smartfon Apple korzysta z układu A8 oferującego dwa rdzenie taktowane zegarem 1,4 GHz, 6-rdzeniowy PowerVR GX6650 GPU oraz 1 GB pamięci RAM. Pomimo tej raczej przeciętnej specyfikacji na papierze iPhone 6 działa bardzo szybko i płynnie, nawet podczas intensywnego grania. Nie ma tutaj jednak wielkiej niespodzianki. Podobne odczucia zapewniał iPhone 5S.

iPhone 6 posiada też nowy koprocesor ruchu, M8, który gromadzi dane z czujników, nawet gdy układ A8 "odpoczywa". Ciekawe, jak deweloperzy wykorzystają ten chip w swoich aplikacjach, np. tych przeznaczonych dla osób uprawiających sport.

Jeżeli chodzi o pamięć wewnętrzną, jak już wspomnieliśmy przy okazji omawiania cen, nowy iPhone dostępny jest w wersjach 16 GB, 64 GB i 128 GB.

Apple iPhone 6: benchmarki

W teście GeekBench 3 iPhone 6 uzyskał 1517 punktów (test jednordzeniowy) i 2586 punktów (test wielordzeniowy). Oznacza to, że oferuje mizerną poprawę w stosunku do modelu iPhone 5S, który osiągnął 1409 i 2549 punktów. Dla porównania poniżej prezentujemy osiągnięcia wybranych konkurentów:

- Samsung Galaxy S5: 926 i 2869 punktów

- HTC One M8: 962 i 2761 punktów

Wyniki jasno pokazują, że iPhone 6 jest bardzo szybki.

Apple iPhone 6: czas pracy na baterii

Być może jest to ważniejszy parametr od ogólnej wydajności. iPhone 6 posiada niewymienialny samodzielnie przez użytkownika akumulator Li-Ion o pojemności 1810 mAh, który wedle zapewnień Apple pozwalać ma użytkownikom na tyle samo lub więcej godzin aktywności niż model iPhone 5S.

Z pierwszych testów przeprowadzonych przez kolegę Matta Egana, Jasona Snella wynika, że faktycznie tak jest. iPhone 6 działa na beterii dłużej od iPhone'a 5S.

Apple iPhone 6: wyświetlacz

Apple iPhone 6 wyposażony został w 4,7-calowy ekran IPS LCD (LED, 16 mln kolorów) o rozdzielczości 1334 na 750 pikseli, co daje gęstość pikseli na poziomie 326 ppi, taką samą jak w przypadku modeli z serii iPhone 5. Zapewnia on obraz cechujący się dużą ostrością, realistyczną reprodukcją barw i dobrymi kątami widzenia. Nie można liczyć jednak w jego przypadku na taką szczegółowość jak przy ekranie QHD smartfona LG G3 i, jak twierdzi Matt Egan, on tę różnicę widzi. Podkreśla jednak przy tym, że nie będzie to raczej zbyt przeszkadzające dla przyszłych właścicieli iPhone'a 6.

Apple iPhone 6: design i budowa

Oprócz większego wyświetlacza, wraz z iPhone 6 Apple zdecydowało się na wprowadzenie najbardziej radykalnych zmian w designie od czasu modelu iPhone 4. Mający okazję pobawić się tym gadżetem przez kilka dni przyjaciel Egana i jednocześnie wielbiciel sprzętu Apple, Jason Snell, tak opisał swoje wrażenia:

"Trzymając iPhone 6 w ręku pierwszy raz można powiedzieć, że znacząco różni się on od iPhone'ów, które pojawiły się w ostatnich czterech latach. Przeminęło industrialne uczucie towarzyszące iPhone'om 4 i 5 z ich prostymi bokami i fazowanymi krawędziami. Nowe telefony mają zaokrąglone krawędzie i są bardziej podobne do iPoda touch, iPada, a nawet pierwszego iPhone'a.

Jeżeli iPhone 6 korzystałby z tego samego designu co iPhone 5, mógłby przy swoich rozmiarach wydawać się ogromny. Nawet jeżeli iPhone 6 jest nieco cięższy od iPhone 5, jego zaokrąglone krawędzie (nie tylko metal, ale również krawędzie przedniego szkła są zakrzywione) oraz niewielka grubość powodują, że nie można go nazwać ponadgabarytowym monstrum. Po kilku dniach użytkowania złapałem się na tym, że nieświadomie zmieniłem pozycję palców trzymających telefon i czułem się z tym całkowicie naturalnie.

Poza zakrzywionymi bokami oraz dwoma rozmiarami mamy również do czynienia z innymi zmianami w designie. Okrągłe przyciski regulacji głośności zastąpiono cienkimi metalowymi owalami umiejscowionymi tuż poniżej przycisku Dzwonek/cisza. Przycisk Usypianie/budzenie po raz pierwszy przeniesiono z góry na prawy bok. Dla wieloletnich użytkowników iPhone'a może to być kłopotliwa zmiana, lecz jest ona podyktowana większymi gabarytami, które powodują, że do przycisku na górze trudniej jest dosięgnąć. Ja nadal się do niej nie przyzwyczaiłem.

Z tyłu urządzenia najbardziej zauważalną zmianą jest to, że obiektyw aparatu jest teraz otoczony wystającą cienką metalową obręczą. To naprawdę subtelna zmiana, lecz położeniu iPhone 6 na plecach towarzyszy jednak minimalne kołysanie. Nie można go idealnie wypoziomować."

Apple iPhone 6: funkcja Reachability

Firma Apple dostrzegając problem jaki towarzyszył będzie większemu znacząco iPhone'owi 6 podczas obsługi jedną ręką opracowała funkcję "Reachability". Jason Snell tak ją ocenił:

"W związku z zastosowaniem dużego ekranu niektórzy przy korzystaniu z iPhone'a 6 jedną ręką mają problem z sięgnięciem do jego górnej krawędzi. Kreatywnym rozwiązaniem tego problemu jest nowa funkcja o nazwie Reachability. Mówiąc krótko, ściąga ona slajdy z góry ekranu w dół, abyś mógł sięgnąć je kciukiem. Aby aktywować Reachability musimy delikatnie dotknąć dwa razy przycisku Home. Wówczas wszystko co znajduje się w górnej połowie ekranu ześlizguje się przenosząc w zasięg ręki.

Reachability to nie jest najbardziej elegancja koncepcja jaką rozwinęło Apple, lecz dzięki niej lepiej możemy ogarnąć rozmiar tych telefonów, gdy obsługujemy je jedną dłonią. Po kilku dniach funkcja ta stała się czymś, z czego korzystam automatycznie i generalnie pozwala mi na osiągnięcie tego, co chciałem."

Jason zwraca jednak uwagę, że funkcja nie działa idealnie. Wspomina m.in. o tym, że nie wszystkie elementy ekranu domowego "zjeżdżają" w dół oraz niekonsekwencji przy wyłączaniu Reachability. Niekiedy bowiem zawartość ekranu natychmiast leci w górę po lekkim dotknięciu wybranego elementu, natomiast w innym przypadku następuje to dopiero po około sekundzie.

Cóż, wygląda więc na to, że po prostu wspomniane rozwiązanie wymaga dopracowania, czego z pewnością z czasem się doczekamy.

Apple iPhone 6: oprogramowanie

iPhone 6 (i jego większy brat) przyniósł wraz ze sobą system iOS 8, którego interfejs w dużej mierze jest taki jak w przypadku iOS 7. Najważniejszą świetnie zapowiadającą się nowością jest system płatności Apple Pay, który wraz z technologią NFC, pozwala na przemienienie smartfona w inteligentną kartę kredytową. Niestety początkowo będzie on dostępny jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Apple iPhone 6: aparat

Firma Apple postanowiła nie uczestniczyć w wyścigu na piksele. Moduł aparatu iPhone’a 6 pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 8 megapikseli. Piksele mają wielkość 1,5 µm wielkości, zaś całość dopełnia przysłona f/2,2. Filmy można nagrywać w rozdzielczości 1080p i 60 klatkach na sekundę lub 720p przy 240 klatkach na sekundę.

Aby ocenić fotograficzne możliwości iPhone'a 6 potrzebne będzie przeprowadzenie bardziej drobiazgowych testów. Po kilku dniach użytkowania Jason zwraca przede wszystkim uwagę na usprawnienia wpływające na szybsze i lepsze ostrzenie. Podkreśla, że podczas nagrywania filmów bardzo dobrze spełniają swoją rolę. Firmy są naprawdę dobrej jakości.

Ponadto zwraca uwagę na wspomniany tryb slow-motion (240 klatek na sekundę), który świetnie sprawdza się w połączeniu z poprawioną stabilizacją obrazu oraz fakt, że iPhone 6 gorzej radzi sobie od iPhone 6 Plus w słabszych warunkach oświetleniowych, ponieważ ten drugi posiada optyczną stabilizację obrazu.

Przy tej okazji warto też przypomnieć, że kilka dni temu Geoffrey Fowler z Wall Street Journal przetestował fotograficzne możliwości iPhone 6 i iPhone 6 Plus potwierdzając, że nieco lepiej radzą one sobie od konkurencyjnego Samsunga Galaxy S5.

Podsumowanie

Zdaniem Matta Egana iPhone 6, to najlepszy iPhone w historii. Jest niewiarygodnie cienki, świetne wykonany i pięknie zaprojektowany. Zapewnia wysoką wydajność oraz oferuje dobrej jakości wyświetlacz. Bez wątpienia powinien być następnym smartfonem każdego fanboy'a Apple.

Nieco trudniej przychodzi mu jednak pozycjonowanie najnowszego iGadżetu na szerszym rynku smartfonów, ponieważ jego zdaniem zwracając się w kierunku Androida za dużo mniejsze pieniądze można mieć urządzenie, które zapewni podobne doświadczenia, lecz dodatkowo może się pochwalić m.in. lepszym wyświetlaczem, możliwością rozszerzenia wewnętrznej pamięci, czy wodoszczelnością.

AKTUALIZACJA

Na drugiej stronie zamieściłem testy wydajności nowych smartfonów Apple przeprowadzone przez serwis Anandtech. Jednoznacznie pokazują one, że pomimo znacznie słabszej specyfikacji, iPhone 6 i iPhone 6 Plus miażdżą konkurencję.

Aktualizacja: 25 września 2014 07:39

Tekst zaktualizowałem kolejnymi benchmarkami.