Apple iPhone 6 skorzysta z układu A8 z zegarem...2 GHz

Smartfon Apple iPhone 6 w porównaniu do modelu iPhone 5S powinien zaoferować znaczący wzrost wydajności przede wszystkim za sprawą zastosowania układu A8 cechującego się wyższym taktowaniem.

Układy Apple SoC z serii "A" znajdują zastosowanie w iPhone'ach, iPadach, iPodach i Apple TV. Ostatni z nich, A7 SoC, który montowany jest w smartfonie iPhone 5S, został wykonany w technologii 28 nanometrów i oferuje dwurdzeniowy CPU (rdzenie ARM) taktowany zegarem 1,3 GHz oraz czterordzeniowy procesor graficzny.

Do tej pory produkcją układów z serii "A" zajmował się największy wróg firmy Apple, czyli Samsung. Amerykańska firma od dawna starała się jednak poluźnić więzy tego raczej mało wygodnego dla niej związku, co też udało jej się w końcu osiągnąć. Jak informuje bowiem The Wall Street Journal, produkcją wspomnianego na początku układu A8, który znajdzie zastosowanie w nadchodzącym smartfonie iPhone 6, zajmie się bowiem również tajwańska firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na iPhone - zobacz atrakcyjne oferty [Aktualizacja 26.09.2021]
  • Sprawa sądowa Apple – bateria w iPhonie 6 wybuchła!

Co wiemy o układzie A8?

Wiemy, że układ A8 zostanie wykonany w 20-nanometrowym procesie technologicznym. Ponadto właśnie pojawiły się kolejne "chińskie doniesienia", z których wynika, że będzie on pracował z częstotliwością 2 GHz, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu do poprzednika. Co ważne, nie będzie jednak temu towarzyszyła zmiana liczby rdzeni.