Apple iPhone 6: szafirowe szkło tylko w najdroższych modelach

Wedle ostatnich doniesień na temat szafirowych paneli, tylko najdroższe modele iPhone'a 6 będą z nich korzystały.

Mający mieć premierę jesienią smartfon iPhone 6 będzie korzystał z szafirowego szkła, które w porównaniu do szkła Gorilla Glass zapewniać ma wedle Apple większą ochronę dla ekranu. Niedawno w Sieci pojawił się film, który poprzez serię ciężkich testów potwierdzał ogromną wytrzymałość tego materiału:

W kolejnym tego typu materiale mogliśmy się przekonać, że szafirowy panel nie przetrwał jedynie nacisku, który wygenerował przejeżdżający po nim ciężki samochód:

Pojawienie się tego typu filmów spotkało się z reakcją firmy Corning. Opublikowała ona w odpowiedzi film, na którym widzimy, że szkło Gorilla Glass cechuje się 2,5 raza większą wytrzymałością na nacisk od szkła szafirowego.

Szafirowe szkło nie dla każdego

Dla osób czekających z niecierpliwością na premierę iPhone'a 6 oraz cieszących się z zastosowania szafirowego szkła mamy jednak niemiłą informację. Wedle JPMorgan Securities nie wszystkie iPhone'y 6 będą oferowały takie zabezpieczenie. Apple jest bowiem podobno zdolne do przygotowania w tym roku jedynie 10 milionów szafirowych paneli, co z pewnością nie będzie odpowiadało liczbie sprzedanych "szóstek". Zdaniem JPMorgan trafią więc one być moje jedynie do najdroższych modeli wyposażonych w 128 GB pamięci.

Zobacz również:

  • Kolejne problemy z Face ID, tym razem wśród poważnie chorych użytkowników
  • Notebook to Twoja wizytówka. Sprawdź najnowszego HP Spectre x360 14
  • Sprawa sądowa Apple – bateria w iPhonie 6 wybuchła!

Sytuacja ta powinna się znacznie poprawić w przyszłym roku, ponieważ wówczas zdolność produkcyjna szafirowych paneli powinna być znacznie większa.

Na koniec jeszcze jedna istotna informacja: za szafirowe szkło użytkownicy iPhone'a 6 będą musieli słono zapłacić. Analitycy JPMorgan szacują bowiem, że cena panelu z takiego materiału to 40-45 USD, czyli znacznie więcej niż w przypadku panelu ze szkła Gorilla Glass (10 USD).