Apple iPhone 6 wpłynął negatywnie na popularność Windows Phone

Smartfony z systemem Windows Phone sprzedają się coraz słabiej. Ich udział w globalnym rynku maleje. Z pewnością po części wpływ na to miała premiera smartfonów Apple iPhone 6 i iPhone 6 Plus.

Zgodnie z poprzednim raportem firmy analitycznej Kantar (objął okres lipiec-sierpień 2014 r.) sytuacja systemu Windows Phone w Europie nie była, delikatnie mówiąc, dobra. Spośród wziętych pod uwagę pięciu największych rynków (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania) wzrost sprzedaży smartfonów z mobilnymi "okienkami" miał bowiem miejsce jedynie we Włoszech. W pozostałych czterech krajach zanotowane zostały spadki.

Opublikowany właśnie przez Kantar najnowszy raport (sierpień-październik 2014 r.) niestety dla Microsoftu również nie przynosi dobrych informacji: w czterech europejskich krajach wziętych pod lupę popularność Windows Phone zmalała. W jednym przypadku wzrosła (z 3% do 4,5%). Chodzi jednak nie o Włochy, lecz Hiszpanię.

Największy spadek popularności Windows Phone zanotował w Wielkiej Brytanii (1,9 punktu procentowego). Warto też zauważyć, że utrzymał co prawda jedyną drugą pozycję, którą mógł się pochwalić na rynku włoskim, lecz jego przewaga nad iOS zmalała z 4,8% do zaledwie 0,3%.

Strata popularności Windows Phone po części związana jest z premierą rynkową smartfonów Apple iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Ponownie szczególnie widoczne to jest na rynku Wielkiej Brytanii, który w okresie objętym wspomnianym raportem zanotował rekordowy wzrost sprzedaży smartfonów z iOS. Przedstawia to poniższy wykres:

Apple iPhone 6 wpłynął negatywnie na popularność Windows Phone

Rekordowa sprzedaż smartfonów z iOS na rynku Wielkiej Brytanii

Chiny

Windows Phone zanotował tutaj symboliczny wzrost popularności: z 0,4% do 0,5%. To bardzo zły wynik, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że rynek ten jest dla Microsoftu priorytetowy.

Stany Zjednoczone

Tutaj Microsoft nie mógł liczyć na dobry wynik. Raport to potwierdza: sprzedaż smartfonów z Windows Phone spadła o 0,9 punktu procentowego.

Wielki problem Microsoftu

Biorąc pod uwagę powyższe dane oraz niedawną wypowiedź przedstawiciela firmy Huawei jasno widać, że amerykańskiej firmie będzie bardzo ciężko zrealizować założenia mówiące o znaczącym wzroście popularności Windows Phone.