Apple iPhone 6 - zobacz, czego możemy się spodziewać

Apple iPhone 6, czyli kolejny smartfon Apple, z pewnością będzie miał premierę w tym roku. Co zaoferuje to oczywiście tajemnica, lecz z pojawiających się do tej pory spekulacji wyłania się obraz pod pewnymi względami przełomowego urządzenia.

Firma Apple projektując ostatniego flagowego iPhone'a, model 5S, zdecydowała się jedynie na odświeżenie modelu iPhone 5, choć trzeba przyznać, że zachodzące w jego wnętrzu zmiany były dosyć istotne (mam na myśli przede wszystkim 64-bitowy procesor A7). Oznacza to więc, że w przypadku następnego smartfona, prawdopodobnie noszącego oznaczenie iPhone 6, nie może już się w ten sposób "wykpić", lecz musi zaprezentować urządzenie w 100% zasługujące na miano iPhone'a następnej generacji.

Czy tak faktycznie będzie, nie wiadomo. Zebraliśmy jednak najważniejsze informacje (oczywiście wszystkie niepotwierdzone) na temat iPhone'a 6, które zdają się rysować obraz pod pewnymi względami przełomowego urządzenia.

Apple iPhone 6 - wyświetlacz

Wiele spekulacji wskazuje, że Apple w końcu postanowiło zareagować na zapoczątkowaną przez "androidową" konkurencję tendencję rynkową i zmienić swoje konserwatywne podejście do wielkości wyświetlacza, które dopiero w przypadku modelu iPhone 5 zostało lekko, bo zaledwie o 0,5 cala, naruszone. Co więcej, podobno zamierza pójść dalej i pierwszy raz w historii wprowadzić na rynek jednocześnie iPhone'a w dwóch wersjach - "smartfonowej" z ekranem o przekątnej 4,7 cala i "phabletowej" z ekranem 5,7 cala.

Osobiście wydaje mi się to jednak mało prawdopodobne. Być może Apple faktycznie testuje obecnie iPhone'a 6 z różnej wielkości ekranami, lecz co innego testy, a co innego faktyczna realizacja projektu.

Jaki więc będzie ekran smartfona iPhone 6? Moim zdaniem z pewnością "urośnie". Dostępny będzie jednak jedynie w jednym rozmiarze, wedle spekulacji 4,7, 4,8 lub 5-calowym. Nie wydaje mi się też, aby, jak sugerują niektóre doniesienia, był zakrzywiony podobnie jak w przypadku modeli Samsung Galaxy Round, czy LG G Flex. Tę możliwość rezerwuję raczej najwcześniej dla iPhone'a 7.

Co z rozdzielczością?

Najczęściej mówi się o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Zdaniem serwisu Expert Reviews tak jednak nie będzie, ponieważ występowałby wówczas problem ze skalowalnością aplikacji.

"Sądzimy, że Apple zdecyduje się na czterokrotne zwiększenie rozdzielczości, podwajając rozdzielczość poziomą i pionową. Oznaczałoby to, że iPhone 6 będzie miał rozdzielczość 2272 x 1280 pikseli. Pozwoliłoby to na zapewnienie takich samych doświadczeń podczas użytkowania".

Ponadto należy tutaj pamiętać, że prawdopodobnie cała czołowa konkurencja Apple (np. Samsung z Galaxy S5 i LG z G3) zamierza wyposażyć swoje nowe flagowe modele w ekrany 2K.

iPhone 6, czy iPhone Air?

Apple iPhone 6 - szafirowa ochrona ekranu

W przypadku iPhone'a 6 ekran być może będzie chroniony przez szkło szafirowe, które stosowane jest już w niektórych elementach modelu iPhone 5S (np. soczewki aparatu). Spekulacje te wydają całkiem uzasadnione po doniesieniach o inwestycji Apple w budowę w Arizonie fabryki zajmującej się produkcją elementów optycznych ze szkła szafirowego. Jego dostawami ma się zająć spółka GT Advanced Technologies.

Apple iPhone 6 - procesor

Obecnie wykorzystywany w smartfonie iPhone 5S 64-bitowy procesor A7 wykonany został w 28-nanometrowym procesie produkcyjnym. iPhone 6 miałby natomiast podobno korzystać z 20-nanometrowego układu A8 produkowanego przez TSMC, który byłby mniejszy od poprzednika i jednocześnie bardziej wydajny energetycznie. Pokonywałby go równeż pod względem wydajności m.in. dzięki zastosowaniu czterech, a nie dwóch rdzeni.

Apple iPhone 6, czy...iPhone Air?

Kilka dni temu chiński serwis CTech zamieścił dwa zdjęcia przedstawiające rzekomo metalową obudowę iPhone'a 6:

Apple iPhone 6 - zobacz, czego możemy się spodziewać

Rzekoma obudowa smartfona Apple iPhone 6

Apple iPhone 6 - zobacz, czego możemy się spodziewać

Rzekoma obudowa smartfona Apple iPhone 6

Zdjęcia te potwierdzają wcześniejsze spekulacje o bardzo smukłej konstrukcji iPhone'a 6, którego grubość miałaby wynosić zaledwie 6 milimetrów, czyli znacznie mniej od iPhone'a 5S (7,6 milimetrów). Oznaczałoby to, że Apple zdecydowałoby się na podobny krok jak w przypadku ostatniej generacji iPada. Być może więc dla podkreślenia tej znaczącej zmiany doczekalibyśmy się również nowej nazwy iPhone Air?

Apple iPhone 6 - aparat

Od trzech lat w smartfonach Apple montowany jest aparat fotograficzny o rozdzielczości 8 milinów pikseli. Jak widać również w tym elemencie amerykańska firma jest dosyć konserwatywna (np. modele Sony Xperia Z1 i Nokia Lumia 1520 mają matryce 20 MP). Moim zdaniem nie ma jednak w tym nic złego, ponieważ zamiast gnać za pikselami skupiła się (i chwała jej za to) na znacznie ważniejszych elementach takich jak optyka, czy zwiększenie wymiarów matrycy światłoczułej. Wszystkie te zabiegi zauważalnie poprawiły jakość wykonywanych zdjęć.

W przypadku iPhone'a 6 mamy mieć ponoć do czynienia z aparatem wyposażonym w matrycę wciąż cechującą się rozdzielczością 8 milionów pikseli, lecz za to oferującym pewne znaczące usprawnienie. W Sieci pojawiły się bowiem niedawno informacje na temat patentu Apple, który omawia optyczny system stabilizacji obrazu.

Apple iPhone 6 - system operacyjny

Przy premierze iPhone'a 6 powinniśmy oczywiście oczekiwać również premiery systemu iOS 8.

Apple iPhone 6 - premiera

Przy okazji zastanawiania się nad przypuszczalną datą premiery iPhone'a 6 warto przypomnieć, jak przedstawiało się to w przypadku jego poprzedników:

iPhone pierwszej generacji: czerwiec, 2007

iPhone 3G: lipiec, 2008

iPhone 3GS: czerwiec, 2009

iPhone 4: czerwiec, 2010

iPhone 4s: październik, 2011

iPhone 5: wrzesień, 2012

iPhone 5s/5c: wrzesień, 2013

Nie ma się więc co dziwić, że większość doniesień na ten temat sugeruje, że iPhone 6 zostanie zaprezentowany światu we wrześniu lub październiku. Pojawiły się też jednak spekulacje mówiące o maju, który to termin chociaż bardzo mało prawdopodobny (pamiętajmy o iOS 8), nie jest niemożliwy. Warto bowiem tutaj przypomnieć o iPadzie 4, który został wydany w zaledwie osiem miesięcy po poprzedniku.