Apple: iPhone'y i Maki sprzedają się świetnie, iPady słabo, iPody tragicznie

Wyniki finansowe firmy Apple pomimo braku w ofercie nowych produktów są na dobrym poziomie. To wciąż najbardziej dochodowa firma technologiczna i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Firma Apple zaprezentowała wyniki finansowe za trzeci kwartał rozliczeniowy 2014 roku, które pomimo braku nowych urządzeń w ofercie i oczekiwaniu na ich premierę (oczywiście przede wszystkim chodzi tutaj o smartfon iPhone 6), pozostały na podobnym poziomie, jak trzy miesiące wcześniej. Amerykańska firma uzyskała przychody na poziomie 37,4 mld USD (rok wcześniej: 35,3 mld USD), natomiast zysk netto wyniósł 7,7 mld USD (rok wcześniej: 6,9 mld USD).

Sprzedaż poszczególnych urządzeń przedstawiała się następująco:

- iPhone'y: 35 mln sztuk (rok wcześniej: 31 mln)

- iPady: 13,2 mln sztuk (rok wcześniej: 14,6 mln)

- Maki: 4,4 mln sztuk (rok wcześniej: 3,8 mln)

- iPody 2,9 mln (rok wcześniej: 4,5 mln)

Jak widać, największy wpływ na utrzymanie dobrego wyniku miały smartfony iPhone (warto jednak zauważyć, że dynamika wzrostu ich sprzedaży od premiery iPhone’a 5 ciągle spada), natomiast słabo wypadły tutaj iPady. Ponadto można zauważyć wzrost sprzedaży komputerów Mak oraz ogromny spadek sprzedaży iPodów, co jednak miało niewielki wpływ na zyski Apple.

Nadchodzi iPhone 6

Na koniec warto przypomnieć, że wkrótce czeka nas premiera iPhone'a 6, który, jak wszystko na to wskazuje, będzie oferowany w dwóch wersjach, Jedna z nich pozwoli wkroczyć Apple na rynek phabletów. O ile jednak wydaje się, że możemy oczekiwać rekordowej sprzedaży tych urządzeń, o tyle warto zauważyć, że udziały Apple na rynku smartfonów będą nieustannie spadały, co będzie jednak szło w parze z ogromnymi zyskami, które sprzedaż tych urządzeń zapewni amerykańskiej firmie.