Apple iPod - nowe modele zaprezentowane

Na swojej dorocznej konferencji firma Apple zaprezentowała nową linię odtwarzaczy iPod. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą okazała się duża modyfikacja modelu nano, który ostatecznie pożegnał się ze standardowym nawigatorem.


Apple, korzystając z okazji, pochwaliło się doskonałą sprzedażą swoich odtwarzaczy muzycznych. Na całym świecie znalazło się już 275 milionów nabywców urządzeń z tej serii, a firma Steve'a Jobsa jest na dobrej drodze aby pobić kolejne rekordy. Nic nie wskazuje bowiem na to by odświeżona linia odtwarzaczy nie spodobała się klientom.

iPod touch czyli "prawie" iPhone 4

Najmniej niespodzianek przysporzył flagowy model firmy. Tak samo jak w poprzedniej wersji, iPod touch upodobnił się funkcjonalnością do nowego smartfonu Apple'a. Co ciekawe producent nie zmienił wyglądu urządzenia, które ciągle przypomina poprzednie generacje iPhone'ów.

Zobacz również:

Nowy iPod touch odziedziczył po iPhonie 4 wyświetlacz, szybki procesor i większość funkcji. Największą różnicą jest oczywiście brak możliwości wykonywania połączeń telefonicznych. Zostaje za to antena WiFi oraz aparat cyfrowy (tu niespodzianka - bez diodowego flasha). Urządzenie ma pracować na systemie operacyjnym iOS 4.1. Co ciekawe, posiadacze starszych wersji iPod touch także będą mogli na niego przejść. Apple zapowiedział, że nowy system operacyjny zostanie udostępniony już 8 września.

W przypadku iPoda touch bardzo interesująca wydaje się, zaprezentowana wcześniej w iPhonie 4, funkcja FaceTime. Dzięki niej użytkownicy mogą prowadzić między sobą wideo rozmowy poprzez sieć WiFi korzystając z wbudowanej z przodu małej kamerki.

Cena iPod touch w USA wynośić będzie 229 dolarów za najtańszy model 8GB. Kupno najdroższego, czyli wersji 64GB, to wydatek rzędu 399 dolarów.

iPod nano - z dotykiem i w kwadracie

Mniejsze "dziecko" Apple'a to największe zaskoczenie prezentacji. Model przeszedł gruntowny lifting i nieco upodobnił się do swojego większego brata. Stało się to przede wszystkim za sprawą wyświetlacza. Zamiast znanego z wcześniejszych modeli rozwiązania Click Wheel użytkownik otrzyma ekran z obsługą multidotyku (1,54 cala) obejmujący całą jedną ściankę kwadratowego urządzenia. Nowe model będzie wyposażony w klips, dzięki któremu urządzenie można łatwo przypiąć np. do odzieży.

Znacznie zmieniły się gabaryty iPoda nano w stosunku do poprzednika. Nowy model jest o 46% mniejszy i 42% lżejszy od sprzedawanej dotychczas wersji. Bateria w urządzeniu ma starczać aż na dobę ciągłego odtwarzania muzyki. Cena nano w USA ma wynosić 149 dolarów za wersję 8GB i 179 dolarów za 16GB.

iPod shuffle - miniaturka wraca do korzeni

Najmniejszy odtwarzacz, iPod shuffle, nie doczekał się żadnych rewolucyjnych innowacji. Największą zmianą jest... powrót do starych przycisków. Powinno to ucieszyć dużą grupę użytkowników niezadowolonych z designu poprzedniej wersji.

Nowy iPod shuffle korzysta z technologii VoiceOver - po wciśnięciu przycisku lektor poinformuje nas o autorze i tytule właśnie odsłuchiwanego utworu. Jeśli przytrzymamy go dłużej dowiemy się jaką nazwę ma aktualna playlista, a dwukrotne przyciśnięcie spowoduje wywołanie informacji o stanie baterii. Urządzenie, tak jak poprzednia wersja, posiada wygodny klips na tylnej ściance. Bateria w shuffle ma starczać na 15 godzin słuchania muzyki. Jedyny w ofercie, 2-gigabajtowy model będzie sprzedawany w USA w cenie 49-ciu dolarów.

iPod classic - klasyczny design, wielka pojemność

Z racji samej koncepcji większym zmianom nie uległ model classic. Posiadać on będzie klasyczne, znane jeszcze z pierwszych wersji iPodów, rozwiązanie do nawigowania - Click Wheel. Urządzenie ma jak najbardziej przypominać stare modele. Jedyną cechą, która wyróżnia go wśród nowych urządzeń to aż 160GB pojemności. Cena modelu iPod classic w USA wynosi 249 dolarów.