Apple iWatch inny dla kobiet i dla mężczyzn. To dyskryminacja?

Apple zamierza podobno wprowadzić na rynek dwa rodzaje zegarków iWatch różniące się wielkością ekranu. Mniejsze mają być dla kobiet, większe dla mężczyzn. Czy to dobry pomysł?

Tim Cook zapowiedział jakiś czas temu, że w przyszłym roku Apple zaprezentuje produkty należące do zupełnie nowych kategorii. Wielu z nas z pewnością przychodzi tutaj na myśl pojawiający się od dawna w różnych spekulacjach "inteligentny" zegarek iWatch. I właśnie on jest bohaterem najnowszych interesujących doniesień autorstwa Davida Hsieha z firmy NPD DisplaySearch, który twierdzi, że Apple zamierza wprowadzić na rynek dwa rodzaje wspomnianego zegarka - większy (ekran OLED 1,7 cala) i mniejszy (ekran OLED 1,3 cala). Pierwszy miałby być skierowany do mężczyzn, natomiast drugi do kobiet.

Czy to dobry pomysł?

Wydaje mi się, że zaoferowanie iWatcha w dwóch różnych rozmiarach może być dobrym pomysłem i w zasadzie wpisuje się w obecną politykę Apple, polegającą na oferowaniu sprzętu z podziałem na dwa rodzaje, co widać na przykładzie iPhone'ów (5S i 5C), iPadów (pełnowymiarowy i mini), MacBooków (Pro i Air) i iMaków (21,5 cala i 24 cale).

Zobacz również:

  • macOS Monterey - koniecznie sprawdź te nowe funkcje [poradnik]
  • iPhone SE 3/2022 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna (25.10.2021)

Pojawiły się też jednak głosy, że jeżeli Apple faktycznie zamierza stosować wspomniany podział, powinno to jeszcze raz poważnie rozważyć. Mniejszy 1,3-calowy iWatch będzie bowiem prawdopodobnie pozbawiony części funkcji swojego męskiego odpowiednika, a to z kolei może prowadzić do oskarżeń o dyskryminację kobiet poprzez błędne założenie, że nie są one w stanie podołać bardziej zaawansowanym technologicznie wyzwaniom. Wspomniany przez Davida Hsieha podział mógłby być więc groźny dla wizerunku Apple.

Co o tym sądzicie?