Apple inspiratorem przełomowej technologii Intela?

Serwis Engadget.com, powołując się na zaufane, aczkolwiek niesprecyzowane źródło, podaje, że Intel został nakłoniony do opracowania technologii optycznej transmisji danych Light Peak przez firmę Apple.

Jak twierdzą redaktorzy Engadget.com, Apple wystąpiło do Intela z pomysłem na stworzenie nowej technologii przesyłu danych jeszcze w 2007 r. W początkowe rozmowy na ten temat mieli być zaangażowani osobiście nawet Steve Jobs i Paul Otellini, prezesi obu spółek.

Innowacyjny interfejs miałby nie tylko obsługiwać duże ilości danych, ale stanowić także poważną alternatywę dla innych, używanych obecnie technologii, takich jak USB (która w wersji 3.0 pojawia się już na płytach głównych czy urządzeniach pamięci masowej), FireWire czy DisplayPort.

Informacje te sugerują również, że Apple zamierza zastosować technologię Light Peak w niektórych swoich produktach, zwłaszcza tych, gdzie niewielka ilość miejsca i kompaktowe wymiary wymuszają ograniczenie liczby portów i wejść. Mowa o telefonie iPhone, odtwarzaczach iPod, komputerach Mac mini oraz o wyczekiwanym tablecie Apple.

Technologia Light Peak została zaprezentowana kilka dni temu w trakcie konferencji Intel Developer Forum w San Francisco. W jej skład wchodzi m.in. kontroler i moduł optyczny zamieniający sygnały elektryczne na światło i odwrotnie. Połączenia wykorzystujące ten interfejs mają umożliwiać transmisję danych z szybkością do 10 Gb/s (w ciągu najbliższej dekady planowane jest zwiększenie szybkości do 100 Gb/s).

Light Peak to wciąż nazwa kodowa nowego systemu transmisyjnego. Intel chce rozpocząć dostawy komponentów technologii w 2010 r. (współpraca z producentami światłowodów została już w tym celu podjęta).

Zobacz wideoprezentację:


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: