Apple: kolejne informacje o nowej "kosmicznej" siedzibie

W tym roku rozpocznie się budowa nowej siedziby Apple w Cupertino. Przypominająca statek kosmiczny konstrukcja stawiać ma przede wszystkim na ekologiczne rozwiązania. Najbogatsza firma na świecie przedstawiła właśnie kolejne informacje na temat tego zatykającego dech w piersiach projektu.


Apple to najbogatsza firma na świecie. Pod koniec lutego jej wartość przekroczyła 500 miliardów dolarów, co stanowi lepszy wynik od produktu krajowego brutto, który w 2010 roku osiągnęły m.in takie kraje jak Polska, Belgia, Szwecja, czy Arabia Saudyjska.

Polecamy: Nowy tablet Apple zaprezentowany! Nie zgadniecie jak się nazywa...

Zobacz również:

  • Apple Vision Pro zostało w końcu zaprezentowane. Oto najnowsze gogle VR od Apple
  • W co zagrać na słabym komputerze - najlepsze gry z niskimi wymaganiami

Pomimo tego Apple nie posiada odpowiedniej siedziby, w której mogłoby organizować konferencje z udziałem wielu gości. Aby zaprezentować swoje nowe produkty (np. nowy tablet) musiało więc do tej pory przenosić się do słynnego Yerba Buena Center w San Francisco. Wkrótce jednak ulegnie to zmianie.

Nowy "sentymentalny" kampus Steve'a Jobsa

W czerwcu poprzedniego roku przed radą miejską Cupertino swoją wizję nowego kampusu przedstawił nieżyjący już Steve Jobs.

Jak przystało na najbogatsza firmę na świecie, nowa czterokondygnacyjna siedziba będzie tak nowatorskim i niesamowitym rozwiązaniem, że praktycznie nie będzie miała konkurencji na świecie.

Warto dodać, że oznaczała ona dla Jobsa sentymentalny powrót do przeszłości. Działka, na której zostanie wzniesiona, należała bowiem wcześniej do założycieli firmy HP - Dave Packard i Bill Hewlett - którzy zaproponowali mu w 1969 roku pracę.

Czy to UFO?

Nowa siedziba Apple będzie miała kształt pierścienia i wielu osobom (także Jobsowi) kojarzy się z UFO. Znajdzie się w niej wystarczająco miejsca, aby pomieścić nawet 13 tysięcy pracowników. Będzie ona dysponowała ogromnym podziemnym parkingiem, wielką restauracją, centrum fitness oraz audytorium mogącym pomieścić 1000 osób. Ponadto w jej pobliżu zostanie wybudowany budynek, który będzie pełnił rolę badawczego centrum.

Zasilanie

Kompleks ma być zasilany przede wszystkim z własnej niskoemisyjnej elektrowni. Dzisiaj Apple podało jednak więcej informacji dotyczących tej kwestii. Otóż zamierza również pozyskać duże ilości energii ze słońca, za co odpowiadał będzie potężny system składający się z paneli słonecznych, które będą pokrywały większą część dachu.

Z przedstawionych poniżej projektów wynika także, że niezbędne systemy mechaniczne "odżywiające" budynek będą umieszczone tuż pod dachem.

Apple: kolejne informacje o nowej "kosmicznej" siedzibie
Apple: kolejne informacje o nowej "kosmicznej" siedzibie
Apple: kolejne informacje o nowej "kosmicznej" siedzibie
Apple: kolejne informacje o nowej "kosmicznej" siedzibie

Drzewa i jeszcze raz drzewa

Nowa siedziba ma być otoczona zielenią, która pokryje 80% terenu. W związku z tym Apple planuje zwiększyć obecną ilość rosnących tam drzew (jest ich 3700) do poziomu 6000 tysięcy.

Apple: kolejne informacje o nowej "kosmicznej" siedzibie

Kiedy?

Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w roku 2015.

__________________

Na mnie ta inwestycja robi ogromne wrażenie. A na was?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: