Apple łata EFI

Firma Apple udostępniła aktualizacje firmware'u dla prawie całej linii produkowanych przez siebie komputerów. Według producenta poprawki te eliminują kilka błędów, co powoduje pewniejszą i stabilniejszą pracę systemów.

Poprawek nie doczekały się jedynie komputery Mac Pro oraz Mac Mini, natomiast pozostałe modele, łącznie z najnowszym dzieckiem firmy z Cupertino - MacBook Air - otrzymały nowsze wersje EFI firmware.

- MacBook Air EFI Firmware Update 1.0;

- MacBook EFI Firmware Update 1.2 - po instalacji poprawki, wersja Boot ROM to MB31.008E.B02;

- MacBook Pro EFI Firmware Update 1.5 - po instalacji poprawki, wersja Boot ROM to MBP21.00A5.B08, lub MBP31.0070.B07;

- iMac EFI Firmware Update 1.3 - po instalacji poprawki, wersja Boot ROM to IM71.007A.B03;

Niestety firma Apple z reguły nie podaje szczegółów dotyczących poprawek, tak i tym razem zaznaczono tylko lakonicznie, że zostało naprawionych kilka usterek i dzięki temu zwiększono stabilność pracy komputerów. Do zainstalowania wyżej wymienionych poprawek wymagany jest system operacyjny w wersji minimum 10.4.10, za wyjątkiem MacBooka Air, w którego przypadku jest to MacOS X 10.5.2.

Inaczej niż w przypadku normalnych poprawek oprogramowania, te wymienione wyżej, nie są automatycznie instalowane. W celu aktualizacji EFI Firmware, użytkownik musi sam je uruchomić, po czym wymagany jest restart komputera. Zalecane jest ścisłe trzymanie się instrukcji.

W wypadku nieudanej aktualizacji firma udostępniła także Firmware Restoration CD 1.6. Z pomocą tego narzędzia można w takim przypadku przywrócić źle zainstalowane oprogramowanie do stanu używalności. Jest ono przeznaczone wyłącznie dla komputerów Mac wyposażonych w procesory firmy Intel. Firmware Restoration CD 1.6 można pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Tam też użytkownicy znajdą więcej informacji na jego temat i instrukcję używania.

Oprócz tego pojawiła się również aktualizacja oprogramowania dla nowych klawiatur aluminiowych, zarówno dla wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej. Tutaj zaznaczono jedynie, że jednym z usuniętych problemów jest błąd powodujący w niektórych okolicznościach nieoczekiwane powtarzanie naciśniętego klawisza. Do instalacji tej poprawki wymagana jest wersja systemu MacOS X 10.5.2.

Wszystkie poprawki są dostępne przez usługę Software Update, bądź też do bezpośredniego pobrania z witryny producenta.