Apple łata Safari dla Windows

Koncern po trzech dniach od udostępnienia bety przeglądarki Safari dla systemu Windows wprowadził kolejną jej wersję. W Safari 3.0.1 załatano trzy z wykrytych w tym czasie błędów. Apple informuje też, iż w ciągu zaledwie dwóch dni od premiery, przeglądarka Safari dla Windows została pobrana milion razy.

Wspomniane luki, jak informuje producent, mogłyby umożliwić wykonanie niebezpiecznego kodu (co w nomenklaturze Microsoftu i Mozilli jest równoznaczne z luką krytyczną), np. w momencie odwiedzenia spreparowanej witryny internetowej. Udostępniony właśnie update zapewnia dodatkową walidację adresu URL, co ma wprowadzić lepszą ochronę użytkownika przez zakusami cyber-przestępców.

Luki w testowym wydaniu Safari dla Windows wykryło kilku niezależnych ekspertów ds. komputerowego bezpieczeństwa, m.in. Thor Larholm, David Maynor i Aviv Raff. Błędy, które łata uaktualnieie 3.0.1 to nie wszystkie luki, jakie zdołano wykryć w aplikacji. Sam Maynor wykrył ich w dniu premiery programu sześć. Larholm jednak wypowiadał się z uznaniem o firmie, która tym razem szybko przygotowała odpowiednie uaktulanienie, gdyż jak twierdzi, "jej normalny czas reakcji można liczyć w tygodniach i miesiącach".

Apple w informacji o udostępnieniu aktualizacji nie odniosło się w żaden sposób do faktu wykrycia błędów w przeglądarce przez niezależnych specjalistów. Ich zdaniem koncern okazuje w ten sposób niechęć wobec nich (Maynor i Raff nie zgłosili wykrytych przez siebie błędów bezpośrednio programistom Apple'a).

Co ciekawe, Maynor sam zapowiedział, że żadnych błędów firmie zgłaszać nie będzie, po tym jak został skrytykowany za przeprowadzenie wraz z kolegą, Jonem Ellchem, kontrolowanego włamania do komputera MacBook wykorzystując luki w zabezpieczeniach sieci bezprzewodowej. Społeczność uznała te informacje za mało wiarygodne, gdyż obaj eksperci korzystali z karty Wi-Fi wyprodukowanej przez inną firmę niż Apple. Koncern zaś jakiś czas potem bez rozgłosu uaktualnił sterowniki karty Wi-Fi, z której korzystali Maynor i Ellch.

Safari dla Windows została zaprezentowana przez samego Steve'a Jobsa, szefa firmy Apple, podczas otwarcia dorocznej konferencji WWDC (World Wide Developers Conference). W artykule "Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy..." przyjrzeliśmy się, czy Safari 3 może zagrozić pozycji innych przeglądarek dla Windows...

Strona firmy Apple