Apple - lawina nowinek

Na zorganizowanej w czerwcu konferencji WWDC - w San Francisco - firma Apple ogłosiła kilka nowości, które zostaną w najbliższym czasie wprowadzone. Oto zestawienie usprawnień zaserwowanych przez korporację.


Coroczna konferencja jest przeznaczona głównie dla ludzi z branży, ale wydarzenie budzi duże zainteresowanie także wśród fanów firmy Apple. W tym roku zaprezentowano kilka nowych rozwiązań programowych jak i nowości sprzętowych. Żadna z tych rzeczy nie jest rewolucyjna, ale mimo to, okazuje się, że Apple nadal potrafi zadowolić użytkowników swoją ofertą.

Apple

Apple

Czas na nowego Mac'a?

Pierwszą istotną zmianą - szczególnie dla użytkowników notebooków od Apple’a - jest wprowadzenie nowych modeli Pro i Air. Nowy MacBook został wyposażony w ekran Retina. Jeśli chodzi o same usprawnienia, to należy wspomnieć o zastosowaniu portów USB3, kamery Face Time HD, zaktualizowanie układów graficznych, pojawienie się procesorów Intel Core Ivy Bridge oraz powiększenie pamięci flash (w przypadku MacBook’a Air).

Nowy model MacBook’a Air posiada procesor dual-core i5 - 1,7 GHz i 4 gigabajty pamięci RAM. Czas pracy notebooka w wersji Air (na baterii) wynosi tylko 5 godzin. Cena laptopa to około 1090 dolarów.

Wersja Pro z trzynastocalowym ekranem posiadać ma dwurdzeniowy procesor (w dwóch wersjach: i5 - 2,5 GHz lub i7 - 2,9 GHz). Ilość pamięci RAM zwiększono do 8 gigabajtów. Pojemność dysku twardego będzie wynosiła 500 lub 750 gigabajtów wolnej przestrzeni. Piętnastocalowa wersja MacBook’a Pro będzie różniła się jedynie procesorem (i7 - 2,3 lub 2,6 GHz). Poza większym ekranem i wyższą ceną, model nie różni się niczym od mniejszej (trzynastocalowej) wersji.

Oczywiście najciekawszym elementem prezentacji MacBooka’a Pro był ekran typu Retina (o rozdzielczości 2880 na 1800 pikseli), który zastosowano w tym modelu. Dzięki temu rozwiązaniu laptop jest niezwykle smukły, przez co bardziej mobilny. Ekran w nowym notebooku od Apple posiada aż o trzy miliony więcej pikseli, niż typowy telewizor Full HD!

Na szczęście, mimo monitora wymagającego wielkich pokładów energii, laptop może pracować (na baterii) około 7 godzin. Cena tego urządzenia to 2199 dolarów. Należy się jednak zastanowić, czy Apple dobrze postąpiło wprowadzając do użytku laptop z ekranem o tak dużej rozdzielczości. Dlaczego? Powód jest prosty: istnieje niewiele gier i stron internetowych, które będą dobrze współgrały z tak dużą rozdzielczością.

MacBook Air

MacBook Air

MacBook Pro

MacBook Pro

Koniec współpracy na linii Apple i Google

Apple od kilku lat przygotowywał się do zerwania współpracy z korporacją z Mountain View, przejmując firmy zajmujące się tworzeniem map (takie jak Placebase, C3 Technologies i Poly9). Podczas konferencji, odbywającej się w San Francisco, Apple zaprezentowało rezultaty pracy jaka została wykonana bez pomocy Google Inc..

W tej części artykułu należy wspomnieć także o szóstej wersji iOS-a. Jest to całkiem nowy system operacyjny dla iPada, iPhone i iPoda Touch. W iOS 6 dostaniemy nowe, rozszerzone funkcje dla Siri, odnowione aplikacje z mapami, lepszą integrację z Facebookiem oraz możliwość udostępnienia strumienia zdjęć za pośrednictwem iCloud.

Logo systemu iOS 6

Logo systemu iOS 6

Dzięki Siri będziemy mogli zarezerwować stolik w restauracji za pomocą OpenTable, sprawdzić wyniki meczu lub tabelę rozgrywek. Siri zostanie udostępniony w nowych wersjach językowych (między innymi w hiszpańskim, włoskim i francuskim). Niestety, jak dotąd, nie wspomniano nic o polskim tłumaczeniu.

Dzięki integracji iOS 6 z Facebookiem, będziemy mieli możliwość szybkiego dodawania postów z zewnątrz aplikacji. Kontakty mogą być aktualizowane automatycznie, dzięki danym zawartym w serwisie Facebook. Dostępna będzie także opcja Passbook. Jest to aplikacja-portfel, która skonsoliduje elektroniczne bilety i karty płatnicze. Niestety nie wiadomo, czy aplikacja zadziała w Polsce.

W iOS 6 została wbudowana całkiem nowa aplikacja z mapami. Istotną funkcją (której nie było w dotychczasowych mapach na iOS-ie) jest wizualna i głosowa nawigacja, krok po kroku. W tym trybie będzie można uruchomić mapy w 3D. Ponadto aplikacja będzie automatycznie przeliczała długość trasy, kiedy miniemy jakiś zakręt, rondo, czy zjazd. Dodatkowo, jedną z możliwości programu będzie system powiadamiania o tym, co dzieje się na drodze (będziemy informowani o kolizjach, czy robotach drogowych). Ten system budowany jest przez samych użytkowników map Apple, dzięki modułowi anonimowych zgłoszeń.

W przypadku jakichkolwiek zatorów lub utrudnień w ruchu drogowym, mapy będą nam sugerowały inne trasy. Należy także wspomnieć o integracji aplikacji z Siri (program wspomagający nawigację). Wystarczy powiedzieć, gdzie chcemy dotrzeć, a aplikacja automatycznie wyznaczy trasę.

Mapy od Apple nie będą pozbawione zdjęć satelitarnych i opisów stu milionów najważniejszych miejsc na świecie - takich jak firmy, hotele i tym podobne. Oczywiście baza danych będzie ciągle aktualizowana i uzupełniana o nowe informacje. Minie jednak sporo czasu, zanim jej objętość będzie tak duża jak tej w Google Maps.

Nowe mapy są krokiem milowym na przód, jeśli chodzi o firmę Apple. Sceptycy mogliby mieć wątpliwości, co do poprawności ich działania w Polsce. Należy mieć na uwadze, że Apple podjęło współprace z firmą TomTom, co oznacza, że w naszym kraju projekt również powinien się przyjąć.

Jak na razie Google Inc. dominuje, jeśli chodzi o internetowe mapy. Może się to jednak zmienić, bo opracowywane są nowe projekty, a wiele firm decyduje się na korzystanie z usług alternatywnych dostawców.

Pozostaje nam jedynie poczekać z ostateczną oceną produktu Apple do jesieni, kiedy zostanie on wprowadzony do urządzeń mobilnych.

Nowy Mac OS X 10.8 "Mountain Lion" - system z pazurem

Nie minął rok od premiery Mac OS X, a firma Apple już zaprezentowała nową- bardzo udaną - wersję systemu operacyjnego. System otrzymał nazwę Mountain Lion, która pochodzi od nazwy dzikiego kota zamieszkującego Amerykę. W Mac OS X 10.8 zastosowano szereg zmian - zgodnie z tym co mówią producenci wprowadzono aż 200 usprawnień w porównaniu do starszej wersji. Trudno jednak wymienić taką, która powaliłaby przyszłych użytkowników na kolana. Możemy zatem sądzić, że Apple wprowadziło jedynie "kosmetyczne poprawki" w Mac OS X.

Jak przewidywano, nowy Mac jeszcze bardziej upodobnił się do iPada. Oznacza to, że system będzie nastawiony głównie na komunikację, oaz organizację czasu i przypomnienia.

iCloud będzie automatycznie konfigurowany (po logowaniu z użyciem Apple ID). Takie rozwiązanie zapewni synchronizację kontaktów między iPhone’em, iPadem i systemem Mac. Kolejną ciekawą aplikacją wbudowaną w nowy system jest Reminders, która służy użytkownikowi, jako klasyczna lista rzeczy do zrobienia. Sprawy mają się podobnie z notatkami pisanymi w aplikacji Notes.

Ciekawą opcją jest przycisk "Udostępnij", znajdujący się w większości aplikacji na Mac OS X 10.8, który pozwoli nam na szybkie i łatwe dzielenie się informacjami ze znajomymi, na przykład na Twitterze. Poza tym, Twitter stanie się stałym "towarzyszem" użytkownika, podczas pracy na komputerze z systemem Mac OS X Mountain Lion. Poza tym, w końcu doczekaliśmy się powiadomień systemowych z prawdziwego zdarzenia.

Nowy system operacyjny stworzony przez firmę Apple ma być o wiele bezpieczniejszy od swoich "starszych braci", dzięki aplikacji Gatekeeper. Program ma za zadanie chronić użytkowników przed instalacją i pobieraniem szkodliwych aplikacji. Gatekeeper ma także możliwość zablokowania pobierania aplikacji spoza Mac App Store.

Ciekawostką jest fakt, że użytkownicy mogą wypróbować wersję beta programu Messages (który znajdzie się w nowym systemie operacyjnym od Apple). Program jest odpowiednikiem iMessage używanego w systemie iOS.

To - jak na razie - wszystkie ważniejsze nowinki ze świata Apple. Miejmy nadzieję, że korporacja z Kalifornii jeszcze nie raz zaskoczy i wprowadzi do użytku coś, co powali użytkowników na kolana. Niestety, ostatnia konferencja w San Francisco pokazała, że w tym roku Apple nie przygotowało dla swoich fanów niczego nadzwyczajnego.