Apple ma urodziny! Gigant zmienia świat od 44 lat

Apple świętuje swoje urodziny. To nie żart - firma została założona w Prima aprilis.

Dokładnie dziś 1 kwietnia 2020 roku firma Apple obchodzi swoje 44 urodziny. 1 kwietnia 1976 roku Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Wayne podpisali umowę założycielską Apple Computer Company. To właśnie wtedy w jednym z garaży w Los Altos powstała jedna z czterech największych firm technologicznych na rynku.

Apple ma urodziny! Gigant zmienia świat od 44 lat

Źródło: macrumors.com

Wizjoner, informatyk oraz późniejszy biznesmen branży technologicznej założyli swoją pierwszą firmę. Początkowy plan był bardzo ambitny, a jednocześnie nierealny. Jobs, Wozniak i Wayne chcieli konkurować z największymi wówczas firmami IT z HP i IBM na czele. Aby znajdować się na samym początku książki telefonicznej nowo powstała firma garażowa została nazwana Apple.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)

W pierwotnym składzie firma przetrwała zaledwie kilka dni. Ronald Wayne postanowił odejść od Apple jeszcze przed premierą pierwszego komputera. Jego odprawa wynosiła skromne 800 dolarów. Jobs i Wozniak dalej kontynuowali pracę nad swoim urządzeniem i finalnie doprowadzili do rewolucji w branży komputerów osobistych. Komputer Apple I zawstydził produkty największych graczy, a Apple z roku na rok stawało się coraz potężniejsze.

Steve Wozniak postanowił odejść jako drugi. Stało się to w 1985 roku. Wtedy firmą zaczął zarządzać Steve Jobs, który po pewnym czasie został zwolniony i stworzył markę Next. Jobs wrócił do Apple w 1997 roku, kiedy to firma borykała się z ogromnymi problemami finansowymi.

Za czasów Steve'a Jobsa firma Apple wyprodukowała wiele wspaniałych urządzeń takich, jak iMac, MacBook, iPhone, iPad czy usługi App Store oraz iTunes.

Apple ma urodziny! Gigant zmienia świat od 44 lat

Źródło: macworld.com

Steve Jobs odszedł z Apple w 2011 roku w związku z chorobą. Zmarł kilka dni przed prezentacją iPhone'a 4s.

Od 2011 roku Apple zarządzane jest prze Tim'a Cook'a, który stara się utrzymać dziedzictwo Jobsa przy życiu. Przez ostatnie 9 lat Apple zaprezentowało szereg nowych urządzeń takich, jak Apple Watch, HomePod czy słuchawki AirPods. Od 2019 roku firma znacząco koncentruje się na usługach i budowie własnego ekosystemu.

Sprawdź, ile kosztuje bestsellerowy iPhone 11.

Źródło: macrumors.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: