Apple może jednak udostępnić wiadomości użytkownika na żądanie FBI

Jeżeli korzystasz z funkcji archiwizowania urządzenia z systemem iOS w usłudze iCloud powinieneś wiedzieć, że klucz do twoich zaszyfrowanych danych ma Apple.

W październiku 2015 roku na wniosek Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości firma Apple zmuszona została do zaprezentowania stanowiska w sprawie możliwości odzyskania zaszyfrowanych danych z iPhone'a. Wówczas usłyszeliśmy, że jest to niemożliwe ze względu na wysoką skuteczność funkcji szyfrowania dostępnej w systemach iOS 8 i iOS 9.

"Jeżeli rząd wezwie nas do udostępnienia wiadomości serwisu iMessage, nie możemy tego zrobić. Są one szyfrowane, a my nie mamy klucza" - zapewniał też wcześniej, w 2014 roku, Tim Cook

Czy aby na pewno...?

Niestety nie. Serwis Motherboard ostrzega, że w przypadku użytkowników iPhone'ów, którzy wykorzystują usługę iCloud "Kopie zapasowe", różne dane (w tym też wiadomości iMessage) są kopiowane do chmury i szyfrowane. Szkopuł w tym, że...klucz ma Apple.

Jeżeli masz poważne obawy co do bezpieczeństwa usługi iCloud, która zaliczyła przecież poważną wpadkę z "wyciekiem" pornograficznych zdjęć celebrytek (tzw. afera The Fappening) powinieneś:

- wyłączyć iCloud "Kopie zapasowe"

- wykonać kopię zapasową lokalnie przy wykorzystaniu iTunes