Apple: największe sukcesy i porażki w 2010 r.


Porażki Apple w 2010 r.

Liczne usterki techniczne iPhone'a 4 oraz ich bagatelizowanie przez Steve'a Jobsa nie wpłynęły pozytywnie na wizerunek Apple. Podobnie jak zamieszanie z białym iPhone'm, brak obsługi Flash w iOS oraz zakończenie produkcji serwerów Xserve.

Usterki techniczne - iPhone 4

Wypuszczenie na rynek iPhone'a 4 było ekscytujące, ale towarzyszyły mu nietypowe dla Apple wady techniczne i kiepska obsługa klienta. Pojawił się niesławny problem z anteną, który zmusił firmę do szeregu działań. Wprowadzono zmiany w oprogramowaniu, wydano darmowe etui, a w końcu przeprojektowano obudowę.

Zobacz również:

  • Limitowana odznaka w Apple Watch! Kiedy i jak ją zdobyć?
  • Tak wygląda najdroższa ścierka do czyszczenia komputera
  • iPhone SE 3/2022 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna (26.10.2021)

Pojawiły się także inne mankamenty, a m.in. ten z czujnikiem zbliżeniowym, który nie wyłącza ekranu w trakcie rozmowy. Prowadzi to do włączania różnych funkcji, wyciszania dźwięku lub nawet przerywania połączeń.

Gdy kończy się rok 2010, zdaje się, że błędy te zostały już naprawione. Pozostaje jednak niesmak, po tym jak Steve Jobs omawiając te problemy, zwracał się do użytkowników z nutą pogardy i chyba tylko po to, by uciszyć niezadowolony tłum.

Biały iPhone 4

Gdzie on jest? Nie wiemy, jaka jest przyczyna, by iPhone 4 musiał być dostępny w kolorze czarnym i białym, ale Apple pozwoliło wszystkim w to uwierzyć. Plotki i spekulacje krążyły już od premiery, ale póki co urządzenie w kolorze białym nie jest dostępne. Przynajmniej dla ogółu społeczeństwa.

Flash - nie w urządzeniach Apple

Z jednej strony, użytkownicy iPhone'a i iPad'a radzą sobie w internecie bez obsługi Adobe Flash. Przy okazji, nie muszą też oglądać wykonanych w tej technologii reklam. Z drugiej jednak: czy opinia Steve'a Jobsa o Flashu powinna być wiążąca dla wszystkich?

Wprowadzenie obsługi Flash mogłoby zmniejszyć wydajność, żywotność baterii i pogorszyć ogólne doznania, ale lepiej, by to użytkownik mógł zdecydować.

Koniec serwerów Xserve

Poza lojalną grupą fanów Apple, serwer oparty na OS X nie był dobrze znany, ale dla tych, którzy na nim polegali, był bardzo przydatny. Co prawda, Apple oferuje alternatywne platformy sprzętowe, takie jak Mac Pro i Mac Mini. Nie wszyscy zgadzają się jednak, że będą one w stanie wypełnić lukę po Xserve.