Apple naprawia wszystkie dziury

Ostatnimi czasy światem miłośników i użytkowników Mac OS X wstrząsnęła seria informacji o błędach i wirusach nękających ten system operacyjny, powszechnie uważany za wyjątkowo bezpieczny. Zdając sobie z tego sprawę, firma Apple Computer udostępniła uaktualnienie, łatające kilkanaście znalezionych w systemie dziur.

To pierwsze w tym roku uaktualnienie do Mac OS X dotyczące bezpieczeństwa. Znaleziono i poprawiono łącznie pięć błędów w przeglądarce internetowej Safari - w tym "ekstremalnie krytyczne", o którym pisaliśmy między innymi w artykule "Safari automatycznie uruchamia wirusa", gdzie informowaliśmy jak doraźnie bronić się przed atakiem. Uaktualnienie uniemożliwia atak przy pomocy strony internetowej zawierającej specjalnie przygotowany kod JavaScript - przeglądarka Safari już nie uruchomi samodzielnie archiwum zawierającego wirusa. Zablokowano też dostęp do zasobów komputera z poziomu przeglądarki i naprawiono problem z jej czytnikiem RSS, potencjalnie wrażliwym na atak przy pomocy złośliwego kodu JavaScript.

Rozwiązano również problem robaka Leap.A, rozsyłającego się przy pomocy komunikatora internetowego iChat i infekującego programy napisane w środowisku Cocoa. W materiale "Leap-A mniej złośliwy, ale ciągle niebezpieczny" pisaliśmy, jakie realne niebezpieczeństwo ten wirus sobą prezentuje i jak doraźnie się przed nim chronić. Po zainstalowaniu uaktualnienia w systemach operacyjnych Mac OS X 10.4.5 i Mac OS X Server 10.4.5 komunikator internetowy iChat będzie prosił o potwierdzenie przy pobieraniu nieznanych lub niebezpiecznych rodzajów plików.

Uaktualnienie naprawia jeszcze kilka błędów, m.in. w aplikacjach Mail, apache_mod_php, automount, Bom, Directory Services, IPSec, LaunchServices, LibSystem, loginwindow i rsync. Będzie się samodzielnie instalować przy pomocy funkcji automatycznej aktualizacji, ale Apple udostępnił też wszystkim zainteresowanym poszczególne łatki na swojej stronie internetowej.

Uaktualnień doczekały się również aplikacje iTunes, iPhoto oraz FrontRow.

Więcej informacji: Apple Downloads.