Apple narusza patenty Motoroli?

Apple pozywa twórców smartfonów z systemem Google Android, a ci rewanżują się podobnymi pozwami. Tym razem zaatakowała Motorola, która uważa, że w iPhone'ie 4S bezprawnie wykorzystano m.in. jej patenty na "ukrytą antenę zewnętrzną" oraz "aparaturę kontrolującą użytkowanie oprogramowania dodanego do przenośnych urządzeń komunikacyjnych".

Motorola Droid Bionic

Motorola złożyła oskarżenie przeciwko Apple po uzyskaniu zgody Google. Jednym z wymogów trwającego przejęcia Motoroli Mobility przez Google jest właśnie to, by firma ta nie mogła wdawać się w sprawy sądowe bez zezwolenia Google. Początkowo oskarżenia te miały być dołączone do procesu trwającego w 2010 roku, ale był on już zbyt zaawansowany.

Apple oskarża licznych twórców urządzeń z Androidem. Firma uzyskała nawet zakaz sprzedaży smartfonów HTC na rynku USA. Ma on wejść i w życie w drugiej połowie 2012 roku. Apple wymienia też ciosy z Samsungiem w wielu sądach na całym świecie. Producent iPhone'a skupia się na atakowaniu producentów sprzętu, a nie Google odpowiedzialnego za system Android.

Pozew Motoroli przeciwko Apple może potencjalnie doprowadzić do zakazu iPhone'ów i usługi iCloud w USA, choć możliwe, że Motorola i Apple dojdą do ugody. Podczas patentowych batalii mieliśmy już tak zaskakujące decyzje, że trudno ocenić sytuację przed pojawieniem się wyroku sądowego, na który będziemy musieli trochę poczekać.