Apple nie interesuje los chińskich pracowników? Podpisz petycję!

Apple to firma, do której skierowana została petycja online podpisana już przez prawie 165 tysięcy internautów z całego świata. O co chodzi? O okropne warunki pracy panujące w chińskich zakładach (np. firmy Foxconn) produkujących "jabłkowe" gadżety, takie jak tablet iPad, czy smartfon iPhone.


Petycja "Apple: Protect Workers Making iPhones in Chinese Factories" (Apple: chroń pracowników produkujących iPhone'y w chińskich fabrykach) pojawiła się na stronie Change.org. Jej autorem jest Mark Shields, który przygotował ją tuż po tym, jak w radiowej audycji "This American Life" usłyszał o okropnych warunkach pracy panujących w chińskich fabrykach, z którymi współpracuje Apple.

Petycja online powstała ponad tydzień temu, co zbiegło się w czasie z artykułem "In China, Human Costs Are Built Into an iPad" w The New York Times, w którym również przedstawione zostały łamiące wszelkie przepisy BHP warunki chińskich robotników. Jego autorzy stwierdzili nawet, że Apple zależy jedynie na zmniejszaniu kosztów produkcji oraz zwiększaniu zysków, nawet kosztem życia chińskich pracowników fabryk Foxconn i Wintek.

Artykuł NYT nie do końca rzetelny

Warto zaznaczyć, że NYT we wspomnianym artykule powoływał się m.in. na opinię "konsultanta BSR" (Business for Social Responsibility). Kilka dni później organizacja BSR przesłała jednak do gazety list otwarty, w którym twierdzi, że ów konsultant nie jest z nią powiązany.

Tim Cook reaguje na zarzuty

Również prezes Apple, Tim Cook zareagował na doniesienia NYT. Wysłał bowiem do pracowników wiadomość e-mail, w której odpowiada na zarzuty skierowane przeciwko swojej firmie. Oto wybrane fragmenty:

"...troszczymy się o każdego pracownika w naszym światowym łańcuchu dostaw"

"...sugestie, według których nas to nie obchodzi [warunki pracy - red.] są obraźliwe i fałszywe"

"...oskarżenia takie jak te są sprzeczne z naszymi wartościami. Nie jesteśmy tacy"

Cook zwrócił również uwagę na podjętą niedawno współpracę z walczącą ze złymi warunkami pracy organizacją Fair Labor Association oraz uruchomienie strony internetowej www.apple.com/supplierresponsibility/ przykuwającej wzrok deklaracją, w której można m.in. przeczytać, że Apple "nalega na dostawców, aby zapewnili pracownikom bezpieczne warunki pracy oraz traktowali ich z godnością i szacunkiem".

Baju baju...

Zgadzam się z opinią jednego z internautów, który uważa, że jest to "typowo PRowska śpiewka".

Apple przez lata praktycznie nic nie robiło w sprawie fatalnych warunków pracy, wypadków i samobójstw popełnianych przez chińskich pracowników. Ostatnie działania polegające na współpracy z kilkoma organizacjami co prawda przynoszą pewne pozytywne rezultaty, lecz mam wrażenie, że zostały podjęte ponieważ "tak wypadało".

Poprzesz petycję?

Jeżeli również dostrzegasz opisany problem i nie zgadzasz się z polityką jaką w tym zakresie prowadzi Apple, możesz podpisać wspomnianą petycję. Obecnie (godz. 9:00) podpisało ją już blisko 165 tysięcy internautów z całego świata.

Jeżeli natomiast nie zgadzasz się z doniesieniami NYT i uważasz, że Apple dużo robi w zakresie poprawy warunków pracy chińskich robotników też warto, abyś podpisał petycję. Zmotywuje ona być może amerykańskiego giganta do podjęcia bardziej zdecydowanych działań.

Musicie jednak rozważyć jeszcze jedną kwestię. Rzetelne przestrzeganie w chińskich fabrykach warunków BHP (nie dotyczą one jedynie ochrony zdrowia i życia pracowników, ale również np. godzin pracy) nierozerwalnie łączy się z poniesieniem dodatkowych kosztów, co może się przełożyć na wzrost cen "jabłkowych" gadżetów takich jak iPhone, czy iPad.

Jeżeli nie jesteś fanboy'em Apple nie masz się jednak z czego cieszyć. Przecież nie tylko Apple jest "takie złe", chociaż faktycznie najwięcej na tym zarabia. Z chińskiej taniej siły roboczej korzystają bowiem np. takie firmy jak IBM, Microsoft, HP i Dell.

Ja w każdym razie jestem przeciwny tego typu "biznesowej polityce" stosowanej przez wielkie koncerny takie jak Apple i podpisuję się pod petycją, do czego i was zachęcam.