Apple nie planuje netbooka?

Steve Jobs, szef Apple, ogłosił, że w najbliższym czasie jego firma nie planuje wprowadzenia do swojej oferty komputera klasy netbook. Główną przyczyną takiej strategii ma być to, że Apple nie jest w stanie wyprodukować pełnowartościowego komputera tego typu, którego cena wynosiłaby około 500 dolarów. Jobs twierdzi, że tak niska spowodowałaby, że wyprodukowany sprzęt byłby "nic nie warty" (ang. a piece of junk).

W wywiadzie udzielonym niedawno dla "Wall Street", szef Apple stwierdził, że firma już zdecydowała, w których segmentach rynku chce istnieć, a w których nie. W wypowiedzi dodał również dość kontrowersyjną opinię na temat netbooków.

Steve Jobs oznajmił, że "Apple chce skupić się na wybranych już segmentach, dostarczając swoim klientom coraz lepszych rozwiązań". Jednocześnie firma nie planuje wchodzenia w każdy segment rynku i tworzenia rozwiązań dla wszystkich.

Apple o netbookach, czyli promocja iPhone'a trwa

Jobs zbagatelizował dynamicznie rosnący rynek netbooków. Stwierdził on wręcz: "z moich informacji wynika, że rynek ten nie jest zbyt duży i nie wróży dobrej sprzedaży takich urządzeń." Czy aby jednak na pewno można wierzyć jego słowom?

Jobs twierdzi, że produkcja małego komputera jest o tyle nielogiczna, że zarówno iPod, jak i mają możliwości zbliżone do tych, które posiadają ultra cienkie i ultra lekkie netbooki. Szef Apple'a dodał, że dzięki iPodowi i iPhone'owi użytkownik może być cały czas online. Podkreślił również, że urządzenia te mieszczą się w każdej kieszeni, w przeciwieństwie do netbooków.

Jobs w cztery oczy. Netbooki nie są takie złe...

Sprawa nabrała nieco innych barw po dłuższej rozmowie dziennikarzy "Wall Street" z Jobsem. W pewnym momencie stwierdził on, że "firma uważnie będzie się przyglądać rozwojowi sytuacji w tym segmencie". Padła również sugestia, że jeśli rynek ten będzie wystarczająco obiecujący dla firmy, to z pewnością będzie ona przygotowana i zaoferuje "kilka interesujących rozwiązań".

Czyżby oznaczało to zatem, że Apple, mimo zapowiedzi swojego szefa, bardzo poważnie zastanawia się nad wejściem na rynek netbooków? Takie twierdzenie nie jest pozbawione sensu, zwłaszcza pośród ostatnich informacji na temat sprzedaży tych urządzeń. Firma MSI poinformowała właśnie, że wielkość sprzedaży ich netbooka WIND zaskoczyła ich samych - "MSI Wind - sprzedaje się lepiej niż zakładał producent".