Apple nokautuje rywali na rynku przenośnych komputerów

Do firmy Apple należy już 26,6% rynku przenośnych komputerów - wynika z najnowszych danych firmy analitycznej NPD DisplaySearch. Daleko, daleko za nią znajdują się tak potężni konkurenci jak Hewlett-Packard i Dell. To prawdziwy nokaut!


Z najnowszych danych firmy analitycznej NPD DisplaySearch wynika, że do Apple należy już 26,6% rynku przenośnych komputerów. Pod uwagę brane są tutaj zarówno notebooki, jak i tablety.

Apple sprzedało w ostatnim kwartale poprzedniego roku 23,4 miliona MacBooków i iPadów nokautując najgroźniejszą konkurencję: HP i Dell sprzedały, odpowiednio, 8,7 miliona i 6,9 miliona komputerów przenośnych (notebooki, netbooki, tablety).

Notebooki i netbooki

Jeżeli rynek przenośnych komputerów podzielić na dwie grupy - netbooki/noteboki i tablety - Apple wyraźnie przegrywa w pierwszej z nich. Sprzedało bowiem we wspomnianym wcześniej okresie "zaledwie" 4,6 miliona notebooków zajmując piąte miejsce. Pierwsze trzy przypadły w udziale następującym producentom:

1. HP - 8,7 miliona sprzedanych notebooków/netbooków

2. Dell - 6,7 miliona sprzedanych notebooków/netbooków

3. Acer - 6,6 miliona sprzedanych notebooków/netbooków

Apple iPad - klucz do sukcesu

Jak widać, tak dobry wynik Apple to efekt zapotrzebowania rynku na tablety iPad. Firma sprzedała ich bowiem w czwartym kwartale 2011 roku aż 18,7 miliona "zgarniając" 59% rynku. Jej główna konkurencja radziła sobie następująco:

Amazon - 5,3 miliona sprzedanych tabletów (16,7% rynku)

Samsung - 2,1 miliona sprzedanych tabletów (6,7% rynku)

Dane te pokazują, że zgodnie z przewidywaniami bardzo dobrze radzi sobie Amazon, który daleko w tyle pozostawił największego do tej pory przeciwnika Apple, czyli Samsunga.

Tablety - co nas czeka w tym roku?

Obecny rok z pewnością będzie należał do tabletów. Co ważne dla tego rynku, Apple zamierza już w marcu udostępnić następcę Pada 2, który (można w ciemno założyć) będzie się bardzo dobrze sprzedawał.

Tablety czeka więc świetlana przyszłość, co potwierdzają prognozy analityków, z których wynika, że w obecnym roku sprzeda się aż 100 milionów takich urządzeń, czyli o 40 milionów więcej niż w roku poprzednim. Prawdopodobnie znaczący udział w tak dobrym wyniku będzie miał również Microsoft, który w październiku udostępni "tabletowy" system Windows 8.