Apple notuje kolosalne zyski. Główny powód? iPhone

Patrząc na ostatnie wyniki sprzedażowe i finansowe Apple można odnieść wrażenie, że jest to jedna z nielicznych firm na rynku IT, której w żaden sposób nie dotyka obecna stagnacja w branży.

Steve Jobs właśnie poinformował o kolejnych rekordach spółki. Dotyczą one zarówno sprzedaży sprzętu, jak i oprogramowania, a także wyniku finansowego za czwarty kwartalny okres sprawozdawczy, który zakończył się 27 września.

iPhone plus AppStore, czyli pełen sukces

Steve Jobs ogłosił, że cel sprzedażowy iPhone'a został osiągnięty już dwa miesiące przed zakładanym czasem. Firma zakładała, że do końca bieżącego roku kalendarzowego sprzeda 10 milionów smarfonów. Wynik ten został jednak osiągnięty już teraz. Co sprawia, że urządzenie jest aż tak popularne? Pełna odpowiedź w artykule "Recenzja: czy warto kupić iPhone 3G? Wady i zalety najmłodszego dziecka Apple".

Kolejnym powodem do zadowolenia kierownictwa firmy jest z pewnością fakt, iż sklep AppStore zanotował sprzedaż aplikacji na poziomie 200 mln sztuk. Aby osiągnąć ten wspaniały wynik serwis potrzebował zaledwie 102 dni, jakie minęły od chwili jego otwarcia (11 lipca).

Świetna sprzedaż i kolosalny zysk

Wygląda na to, że czwarty kwartał finansowy (zakończony 27 września) był rekordowy dla firmy pod względem sprzedaży.

We wspomnianym czasie Apple dostarczyło na rynek ponad 2,6 mln komputerów Mac, 11 mln odtwarzaczy iPod oraz 6,9 mln telefonów iPhone. Warto przy tym zaznaczyć, że pod względem przychodu ze sprzedaży telefonów, Apple znalazło się na trzecim miejscu wśród ich producentów. Przed nią znalazła się tylko Nokia i Samsung. Jak to określił Jobs: "Całkiem nieźle, jak na 15 miesięcy obecności na rynku".

Ukoronowaniem tak dobrych wyników może być informacja pochodząca ze złożonego wczoraj sprawozdania finansowego. Wynika z niego, że w czwartym kwartale finansowym firma osiągnęła przychody w wysokości 7,9 mld dolarów oraz zysk netto w wysokości 1,14 mld dolarów.

Dodatkowo firma ogłosiła, że jej sytuacja finansowa jeszcze nigdy nie była tak dobra jak obecnie. Apple nie posiada żadnego zadłużenia, a na bankowych kontach firmy znajdują się rezerwy w wysokości 25 mld dolarów.

Szczegółowy raport w języku angielskim znajduje się pod tym adresem. Na stronie dostępny jest również podcast.

Najnowsze produkty firmy Apple przedstawiliśmy w artykułach:

Nowe MacBooki - jeszcze szybsze i ładniejsze

Nowe MacBooki już w Polsce. Air najdroższy