Apple obniża ceny pamięci masowej w komputerach Mac

Rozbudowa pamięci u Apple nadal nie jest tania, ale widać, że dyski SSD tanieją.

Apple we wtorek odświeżyło swoją linię komputerów przenośnych wprowadzając na rynek nowy model podstawowego MacBook'a Pro oraz odświeżonego MacBook'a Air z True Tone. Z oferty zniknął 12 calowy MacBook, ale to nie jedyne zmiany. Znacząco obniżono również ceny większych dysków SSD, które dostępne są jako opcja rozbudowy podczas zakupu nowego komputera. Obniżki dotyczą wszystkich komputerów Mac znajdujących się w Apple Store - MacBook'ów, Mac'a Mini oraz iMac'a.

Apple obniża ceny pamięci masowej w komputerach Mac

Źródło: techadvisor

Dyski SSD tanieją w oszałamiającym tempie. Nośnik 2,5 cala z interfejsem SATA III o pojemności 500 GB kupimy za znacznie mniej, niż 300 zł. Najtańsze TB dyski kosztują mniej niż 500 zł. Szybsze pamięci korzystające z interfejsów PCIe nie są o wiele droższe. W związku ze spadkiem cen dysków SSD kwoty, jakie Apple życzyło sobie za większe nośniki były nie do przejęcia. Firma zdecydowała się na ich obniżenie. Nadal jest bardzo drogo, ale przy wyborze największych dysków różnice cenowe są zauważalne. Oczywiście najczęściej wybierane powiększenie dysku ze standardowych 128 GB do 256 GB kosztuje 1000 zł.

Zobacz również:

  • iPhone 13 naładujesz szybciej niż inne modele iPhone!
  • MacBook Air 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [23.07.2021]
Apple obniża ceny pamięci masowej w komputerach Mac

Źródło: Apple

Przykładowo rozbudowa pamięci w nowym Mac'u Mini do maksymalnych dwóch terabajtów kosztowała kiedyś 1400 dolarów. Obecnie koszt rozbudowy wynosi 1000 dolarów (w Polsce 4800 zł). Podstawowy model MacBook'a Air można było rozbudować do 1,5 TB za 1100 dolarów. Obecnie opcja ta jest już niedostępna, ale 1 TB nośnik kosztuje 600 dolarów (w Polsce 3000 zł).

Największa obniżka cenowa dotyczy rozbudowy 15 calowego MacBook'a Pro do 4 TB nośnika SSD. Kiedyś opcja ta było o aż 1400 dolarów droższa. Obecnie zapłacimy za nią 7680 zł.