Apple oferuje nano-SIM na licencji royalty-free

Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) już niedługo ma głosować nad nowym standardem mniejszych kart SIM (nano-SIM). Apple liczy na wybór jego technologii, ale Nokia, Motorola i RIM są jej przeciwne. Producent iPhone'a powiedział, że wyda nowy standard na licencji royalty-free.

nano-SIM

Nokia i wspierające ją Motorola oraz RIM uważały, że wybór technologii Apple jest złym wyjście m.in. dlatego, że będzie ona obwarowana patentami. Apple, jak przeczytać można na blogu FossPatents.com, odpowiedziało na ten zarzut postanawiając, że udostępni nowy standard na licencji royalty-free.

FossPatents.com dodaje, że Apple stawia jeden warunek. Jego propozycja ma zostać przyjęta jako norma, a inni posiadacze patentów związanych z nano-SIM muszą udostępnić je na licencji royalty-free. Nokia uważa jednak, że Apple nie jest w posiadaniu żadnych znaczących patentów dotyczących nano-SIM.

Według fińskiego producenta, działania amerykańskiej firmy zmierzają tylko do obniżenia wartości patentów innych producentów. Jeśli oferta technologii nano-SIM przedstawiona przez Nokię nie będzie na licencji royalty-free, to producent iPhone'a uzyska na tym punkcie przewagę podczas głosowania ETSI.

Nokia twierdzi także, że technologia nano-SIM od Apple nie spełnia nawet wymogów ETSI. Według fińskiego producenta, jego rozwiązanie jest znacznie lepsze. Nie potrzebuje podajników lub szufladek i jest wstecznie kompatybilne z istniejącymi slotami micro-SIM. Walka o małe karty SIM trwa.