Apple oraz Samsung, czyli wojna na patenty

Sąd w Holandii zakazał sprzedaży trzech urządzeń dostarczanych przez koreańskiego producenta. Samsung ma czas do 13 października na wycofanie smartfonów Galaxy S, Galaxy S2 oraz Galaxy Ace ze sprzedaży. Zakaz nie obejmuje tabletu Galaxy 10.1.


Sąd w Hadze przychylił się do żądań Apple i wydał wyrok skazujący na koreańskiego producenta. Nie jest on związany z wymiarami i wyglądem urządzenia, a z łamaniem patentu na metodę przewijania ekranu. Co więcej, patent wedle wyroku łamany jest w aplikacji “Galeria" która jest częścią systemu Android, a nie zaś nakładki TouchWiz. Otwiera to furtkę dla blokady sprzedaży innych urządzeń działających pod kontrolą Androida 2.3, niekoniecznie produkcji Samsunga. Firma ma czas do 13 października, aby wycofać obecne urządzenia ze sprzedaży w obecnej formie i wprowadzenie poprawki w oprogramowaniu.

Tablet jak z filmu

Nie tylko oprogramowanie jest celem pozwów firmy z Curpentino, również kształt i wygląd urządzeń. Tablet Galaxy Tab 10.1 ze względu na nowszą wersję systemu przeznaczoną specjalnie dla tego typu urządzeń zakazem sprzedaży objęty nie jest. Apple mimo to usilnie próbuje zakazać jego sprzedaży ze względu na opatentowanie w kształtu tabletu. Czyli w luźnym tłumaczeniu - “prostokątnego urządzenia z zaokrąglonymi rogami i małą ramką wokół ekranu". Linią obrony Samsunga, w tym momencie z lekkim przymrużeniem oka, jest pokazanie w ramach materiału dowodowego kadrów z filmu Odyseja Kosmiczna 2001. Warto wspomnieć że Apple manipulowało rozmiarami zdjęć w materiale dowodowym podczas procesu w Niemczech. Wszystko to, aby przekonać sąd do swoich racji a tablety są do siebie bardziej podobne niż w rzeczywistości.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 06.12.2021]
  • Smartfony w promocji - sprawdź najlepsze okazje! [6.12.2021]

Jakie będą nowe produkty?

Najnowsze smartfony zaprezentowane przez Samsunga odbiegają dużo bardziej od designu produktów Apple niż poprzednie. Do tego amerykańska wersja telefonu Galaxy S2 pozbawiona jest natomiast przycisku “Home", takiego jak w wersji dostępnej w Europie. Zobaczymy, czy nowości, które będą zaprezentowane na targach IFA także będą się znacząco różnić. Mimo czasem śmiesznych zarzutów, koreańska firma stara się zabezpieczyć przed kuriozalnymi decyzjami sądów. Poniżej znajduje się reklama Samsunga, gdzie można zobaczyć jego nową wersję.

A czy Wy śledzicie wszystkie wojny patentowe, jakie mają teraz miejsce? Czy uważacie że pomogą, czy raczej zaszkodzą one konsumentom?