Apple oszczędziło - iPhone 12 z zeszłorocznym modemem sieci 5G

Najnowsze smartfony wyposażono w chip Qualcomm Snapdragon X55. Zeszłoroczny modem 5G może wpływać na nie najlepsze czasy pracy na baterii.

W zeszłym roku w sieci głośno było o sporze pomiędzy Apple, a Qualcomm. Sprawa wylądowała w sądzie, a branżowe media donosiły, że firmy pokłóciły się o modem sieci 5G. Apple w zeszłym roku poszukiwało dostawcy modemu 5G dla swoich smartfonów, a Intel, który był największym dostawcom modemów 4G LTE nie posiadał w swojej ofercie odpowiedniego produktu.

Rozebrany iPhone 12
Źródło: macworld.com

Rozebrany iPhone 12

Źródło: macworld.com

Do sieci trafiły już materiały z rozbiórki pierwszego egzemplarza iPhone 12. Okazuje się, że w środku znajdziemy modem Qualcomm Snapdragon X55, który znany jest ze sporej ilości androidowych flagowców z 2019 roku.

W chwili obecnej na rynku znajduje się już nowszy modem Qualcomm Snapdragon X60, który jest znacznie bardziej energooszczędny. Zeszłoroczny układ produkowano w 7 nm procesie technologicznym. Tegoroczny modem sieci 5G od Qualcomma wytwarzany jest już w 5 nm.

Pierwsze testy baterii wskazują, że po przełączeniu na sieć 5G najnowsze modele iPhone'a rozładowują się o dwie godziny szybciej, niż w przypadku wykorzystywania LTE. Poniżej możemy zobaczyć zdjęcie płyty głównej z widocznym modemem sieci 5G od Qualcomm, które umieścił na Twitterze Ice universe.

Wszystko wskazuje na to, że Apple musiało szukać awaryjnego rozwiązania. W zeszłym roku gigant z Cupertino przejął część Intel'a, która zajmuje się opracowywaniem modemów sieci 5G. Apple zakładało stworzenie własnego modemu, ale jak widać nie udało się to, a w konsekwencji sporu pomiędzy Apple, a Qualcomm firmie nie udało się uzyskać najnowszego modemu Snapdragon X60 dostępnego w konkurencyjnych smartfonach z Androidem.

iPhone 12 jest zatem pierwszym i zarazem ostatnim iPhone'm z 5G, który wykorzystuje modem od zewnętrznego dostawcy.

Więcej informacji o iPhone 12 znajdziesz tutaj.