Apple - patent na historię odwiedzonych stron

Nowy wniosek patentowy, złożony przez firmę Steve'a Jobsa sugeruje, że być może już w następnej odsłonie przeglądarki internetowej Apple, Safari, znajdzie się nowy system prezentacji historii odwiedzonych witryn WWW. Zamiast standardowej listy stron (tym trudniejszej do przejrzenia, im więcej znajduje się na niej pozycji) Safari może zaprezentować system graficznej prezentacji historii.

Ma to być widok drzewka ze zhierarchizowanymi i połączonymi ze sobą węzłami. Drzewku towarzyszyć ma linia czasu, ułatwiająca użytkownikowi odnalezienie związku pomiędzy odwiedzonymi witrynami. Te strony, na które użytkownik wszedł ręcznie wpisując URL w pasku adresu zostaną wyświetlone jako węzły główne, zaś strony, na które z nich trafił - jako węzły potomne.

Pozostaje jeszcze do rozwiązania problem skomplikowanej struktury drzewka historii - w czasie typowej sesji w przeglądarce można otworzyć nawet kilkaset stron WWW. Apple proponuje więc nowe opcje kontrolne, pozwalające np. na powiększenie i oddalenie dowolnego fragmentu drzewa. Zgodnie z tym założeniem, brak powiększenia oznacza, że wyświetlane są wszystkie węzły, zaś powiększenie maksymalne wyświetla węzły związane z adresem znajdującym się na pierwszym poziomie w hierarchii drzewa.

Zobacz także: Improved browsing history coming in Safari 4?