Apple patentuje wirtualne głośniki wydobywające dźwięk z dowolnego miejsca

Najnowsze rozwiązanie pozwala odtwarzać 360 stopniowy dźwięk.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez 9to5mac Apple zgłosiło ciekawy wniosek patentowy dotyczący rozprzestrzeniania dźwięku. Wszystko wskazuje na to, że Apple planuje wykorzystać wirtualne głośniki, które utworzą dodatkowe, wirtualne kanały, co pozytywnie wpłynie na jakość dźwięku.

Apple patentuje wirtualne głośniki wydobywające dźwięk z dowolnego miejsca

Źródło: macworld.com

Pomysł firmy Apple opiera się na umożliwieniu odtwarzania dźwięku z różnego miejsca w danym pomieszczeniu bez fizycznego umieszczania tam głośnika. Rozwiązanie to opiera się jedynie na wirtualnej inżynierii dźwięku.

Apple może być w stanie zaimplementować w swoich przyszłych urządzeniach wirtualne głośniki za pomocą technologii crosswalk canceling. To metoda pozwalająca dowolnie miksować ze sobą lewy i prawy kanał audio tak, żeby symulować dźwięki i "oszukiwać" ludzki narząd słuchu. Firma opatentowała podobne rozwiązanie wraz z goglami AR w zeszłym miesiącu.

Crosstalk canceling jest technologią, która działa nieco podobnie do aktywnej redukcji hałasu. Apple zastosuje tą technikę w głośnikach przyszłych komputerów MacBook. Mieszanie kanałów audio będzie kolejnym krokiem milowym w zakresie polepszania jakości dźwięku. Laptopy z Cupertino już teraz posiadają jedne z najlepszych głośników na rynku.

Apple patentuje wirtualne głośniki wydobywające dźwięk z dowolnego miejsca

Źródło: gizchina.com

Najnowszy patent pokazuje, że system został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł być zastosowany właśnie w komputerach przenośnych. Możliwe będzie także wprowadzenie akcesoriów takich, jak słuchawki AirPods lub Beats z crosstalk canceling.

Pogłoski na temat wirtualnego dźwięku pojawiły się wraz z plotką o rzekomym Macbook'u dla graczy. Wątpimy, że Apple wyprodukuje komputer do gier, ale jeżeli tak by się stało może być to pierwsze urządzenie na rynku z crosstalk canceling.

Źródło: gizchina.com