Apple planuje integrację aplikacji iOS z macOS

Apple planuje wdrożyć działania mające na celu zapewnienie kompatybilności aplikacji z iPhone'a na Mac'u.

Apple planuje integrację aplikacji iOS z macOS

Czy Apple zauważył, że rynek smartfonów jest nasycony i próbuję szukać możliwości rozwoju i zarobków w sektorze komputerów?

Na nadchodzącej Światowej Konferencji Deweloperów WWDC w czerwcu, Apple ma przedstawić swoje plany na rzecz zintegrowania aplikacji iOS z macOS oraz wydać zestaw SDK (Software Development Kit), który umożliwi deweloperom pisać aplikacje na iOS, które będą także kompatybilne na komputerach Mac.

W 2020 roku Apple planuje rozbudowę i wprowadzenie zmian do swoich narzędzi SDK, tak, aby aplikacje pisane z myślą o urządzeniach opartych na systemie iOS mogły być łatwo przekształcane w aplikacje na komputery Mac. Informacje takie znalazły się w raporcie Bloomberga. Raport ten nie zawiera szczegółowych informacji. Potwierdza jedynie wcześniejsze plotki o Project Marzipan.

Projekt Marzipan opiera się na urządzeniach pracujących za równo na iOS (iPhone, iPad, iPod), jak i macOS (komputery stacjonarne Mac oraz laptopy MacBook), których systemy oparte są na takim samym jądrze - UNIX. Mają również ze sobą wiele wspólnych frameworków takich jak np. autorski Metal.

Apple planuje integrację aplikacji iOS z macOS

Źródło: Macworld

Wysiłek włożony w pomoc programistom w stworzenie jednej aplikacji, która może następnie pracować na wielu urządzeniach Apple , może skutkować zwiększeniem przychodów firmy z Cupertino i ponowne zainteresowaniem komputerami stacjonarnymi i laptopami Mac.

Wprowadzenie jednolitych aplikacji dla komputerów Mac oraz iOS z jednej strony zwiększy atrakcyjność komputerów Apple przy pomocy zwiększonej bazy aplikacji. Podobne rozwiązanie wdrożyła firma Microsoft w systemie Windows 10 ze swoimi uniwersalnymi aplikacjami. Dzięki nim użytkownicy mogą korzystać na swoich komputerach z aplikacji znanych ze smartfonów jak np. Facebook lub Instagram.

Apple mając potężną bazę aplikacji na iOS chcę wykorzystać ją pozwalając deweloperom łatwym kosztem przenieść aplikacje mobilne na ekrany komputerów Mac.

Umożliwienie aplikacji sprzedawanych za pośrednictwem App Store do wykorzystania na różnych platformach jest również sposobem na zwiększenie przychodów Apple, ponieważ firma dostaje prowizję z każdego pobrania płatnej aplikacji.