Apple po raz pierwszy największym sprzedawcą smartfonów

Według badań IDC w drugim kwartale 2011 roku to właśnie Apple sprzedało najwięcej smartfonów spośród wszystkich producentów. Na kolejnych miejscach uplasowały się Samsung, Nokia, RIM i HTC. Najpopularniejszym systemem mobilnym w tym okresie był jednak Android.

Apple sprzedało w drugim kwartale 20,3 mln iPhone'ów i po raz pierwszy zajęło najwyższe miejsce wśród wszystkich producentów. W pierwszym kwartale firma była na drugim miejscu z 18,7 mln sprzedanych smartfonów. Na pierwszym była wtedy jeszcze Nokia z 24,2 mln sprzedanych urządzeń. Obecnie zapotrzebowanie na iPhone'a było tak duże, że dobrze sprzedawały się nawet starsze modele.

Mobilny system Apple iOS nie okazał się jednak najpopularniejszy. W tej dziedzinie zwyciężył Android OS firmy Google, który stosowany jest w smartfonach wielu producentów, także Samsunga i HTC. Po raz pierwszy Android znalazł się na pierwszym miejscu w czwartym kwartale 2010 roku.

Zobacz również:

  • Gdzie kupić nowego iPhone 13? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów [2.12.2021]
  • Samsung Galaxy S22 - cena, data premiery, specyfikacja [2.12.2021]
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [2.12.2021]

Apple osiągnęło bardzo wysoką sprzedaż i pierwszy raz zdobyło koronę króla smartfonów, ale jego wynik jest jeszcze daleki od rekordu Nokii, która w jednym kwartale sprzedała 28 mln smartfonów. Obecnie jednak fińska firma przeżywa spory kryzys, z którego ma nadzieje wyjść po wprowadzeniu nowych urządzeń z systemem Windows Phone.

W drugim kwartale 2011 roku Samsung sprzedał 17,3 mln smartfonów, Nokia 16,7 mln, RIM 12,4 mln, HTC 11,7 mln, a pozostałe marki razem wzięte 28,1 mln. Spośród pięciu głównych sprzedawców największy wzrost w ujęciu rocznym zanotował Samsung o 380,6 procent, następnie HTC o 165,9 procent i Apple o 141,7 procent. RIM sprzedał tylko o 10,7 procent smartfonów więcej, a sprzedaż Nokii zmalała o 30,4 procent.

IDC dodaje, że choć Apple wskoczyło na pierwsze miejsce, to jednak nie jest wyraźnym liderem i w pierwszej piątce może w najbliższym czasie dojść do kolejnych przetasowań.