Apple podpisuje nową umowę z dostawcą układów graficznych

Grafiki do najnowszych urządzeń od Apple nadal dostarczać będzie ten sam kontrahent.

Apple posiada wielu kontrahentów, którzy dostarczają poszczególne podzespoły do urządzeń z Cupertino. Jedną z takich firm jest Imagination Technologies Group. To brytyjskie przedsiębiorstwo, które niegdyś produkowało dla Apple układy graficzne do iPhone'a i iPad'a. Z czasem Apple stało się bardziej samowystarczalne i zaczęło projektować układy graficzne do swoich urządzeń we własnym zakresie. Pierwszym z nich był iPhone X z 2017 roku oraz kolejna generacja iPad'a Pro, która pojawiła się w sklepach w 2018 roku. Później Apple zaimplementowało swoje układy GPU również do smartwatchy Apple Watch. Jednocześnie zapowiedziano firmie Imagination Technologies Group, że w przeciągu dwóch lat od 2017 roku Apple przestanie wykorzystywać własność intelektualną firmy.

Apple podpisuje nową umowę z dostawcą układów graficznych

Źródło: apple.com

Minęły dwa lata odkąd Apple stopniowo przestało wykorzystywać układy firmy Imagination Technologies Group. W międzyczasie została ona wykupiona przez Canyon Bridge Capital Partners za 663 miliony dolarów.

Co ciekawe w minioną środę Apple podpisało nową umowę licencyjną z Imagination Technologies. W zamian za opłaty licencyjne Apple zyskuje dostęp do szerokiego zakresu własności intelektualnych Imagination Technologies. W zeszłym roku plotkowało się, że jeżeli Apple faktycznie rozwiąże współpracę to firma Imagination Technologies może zbankrutować.

W ramach umowy firma Apple uzyskuje dostęp do praw własności intelektualnej Imagination Technologies związanych z układami graficznymi oraz sztuczną inteligencją. Apple od lat projektuje już własne procesory CPU. Najnowszy układ Apple A13 produkowany jest na zlecenie giganta z Cupertino przez TSMC z wykorzystaniem 7 nm procesu technologicznego. Mówi się także o tym, że Apple A14 będzie pierwszym układem firmy produkowanym w 5 nm.

Apple mogło zawrzeć umowę licencyjną z Imagination Technologies tylko po to, aby zapobiec ewentualnym problemom z naruszeniem praw patentowych. Możliwe, że niektóre z patentów przydadzą się w projektowaniu własnych układów graficznych do urządzeń mobilnych. W chwili obecnej układy Power VR produkowane przez Imagination Technologies znajdują się w Apple TV 4K oraz Apple Watch Series 3.

Źródło: phonearena.com