Apple pokazało komputer iMac z ekranem Retina o fenomenalnej rozdzielczości

Apple na dzisiejszej prezentacji oprócz tabletów iPad Air 2 i iPad mini 3 pokazało zupełnie nowy komputer. iMac z ekranem Retina wygrywa z konkurencją pod względem liczby pikseli upakowanych w 27-calowym wyświetlaczu.

Najnowszy komputer Apple nosi nazwę iMac z ekranem Retina i wprowadza zupełnie rozdzielczość niespotykaną w produktach konkurencji. Producent z Cupertino nazwał ją 5K. Apple udało się zmieścić w tym urządzeniu jeszcze więcej pikseli, niż w ekranach i telewizorach 4K. Firma Tima Cooka chwali się tym, że nowy iMac ma ekran o największej liczbie pikseli z wyświetlaczy dostępnych na rynku.

iMac z ekranem Retina będzie miał rozdzielczość 5120 na 2800 punktów, co daje w sumie 14,7 mln pojedynczych pikseli. W poprzednim modelu iMaka producent zdecydował się na matrycę o takiej samej długości przekątnej przy niemal dwukrotnie mniejszej liczbie pikseli na każdym boku i rozdzielczości wynoszącej 2560 na 1440 punktów.

Apple pokazało komputer iMac z ekranem Retina o fenomenalnej rozdzielczości

Apple zwraca uwagę na to, że ekran Retina 5K w nowym iMaku wyświetla aż 7 razy tyle pikseli, co klasyczny panoramiczny monitor Full HD 1080p. Warto dodać, że taki niesamowity ekran trafił do komputera typu all-in-one z obudową o grubości zaledwie 5 mm. Ekran w iMacu z ekranem Retina ma charakteryzować się przy tym o 30 proc. mniejszym zużyciem prądu.

Nowe komputery wchodzą do sprzedaży już jutro, a ceny w Stanach Zjednoczonych zaczynać się będą od 2499 dol. W podstawowej wersji znaleźć można procesor Intel Core i5 taktowany zegarem 3,5 GHz, kartę graficzną AMD Radeon R9 M290X, 8GB pamięci RAM oraz dysk o pojemności 1 TB typu Fusion drive.