Apple ponownie sprzedaje iPhone'y w Rosji

Po kilku dniach przerwy firma Apple ponownie uruchomiła sprzedaż online w Rosji. Jest to odpowiedź na drastycznie słabnący kurs rubla.

Firmy sprzedające sprzęt elektroniczny w Rosji nie mają lekko ze względu na drastycznie słabnący kurs rubla. Doszło do tego, że 16 grudnia Apple zawiesiło sprzedaż online. 22 grudnia ruszyła ona ponownie, lecz, co oczywiste, towarzyszyła temu znaczna podwyżka cen. Obecnie za najtańszy model smartfona iPhone 6 trzeba więc zapłacić 53 990 rubli, co po przeliczeniu zgodnie z aktualnym kursem walut daje nam 3 320 zł. W porównaniu do poprzedniej ceny mamy tutaj do czynienia ze wzrostem z poziomu 39 990 rubli.

Wzrost cen w Rosji dotknął 19 grudnia również sklep z aplikacjami App Store. Podstawowe pozycje zostały wycenione na 62 ruble, czyli podrożały prawie o 100%, ponieważ wcześniej trzeba było za nie zapłacić 32 ruble.

Przy okazji warto dodać, że Rosja nie jest jakimś szczególnie ważnym rynkiem dla Apple. W 2013 roku amerykańska firma sprzedała tam bowiem 1,6 miliona iPhone'ów, co stanowiło niewielki procent ogólnej sprzedaży przekraczającej 150 milionów egzemplarzy.