Apple potwierdza problemy z instalacją Leoparda

Zaraz po piątkowej premierze nowej wersji systemu operacyjnego Mac OS X 10.5 Leopard, pojawiły się w sieci doniesienia użytkowników o problemach z jego instalacją. Dokładniej, chodzi tu o użytkowników, którzy aktualizują system do najnowszej wersji.

Niektóre próby aktualizacji systemu operacyjnego do wersji opublikowanej w zeszły piątek kończyły się niepowodzeniem. Objawia się to tym, że w ostatniej fazie aktualizacji, po restarcie, system zawiesza się ukazując jedynie niebieski ekran. Użytkownikom systemu z jabłuszkiem od razu nasunęło się skojarzenie z niechlubnym, windowsowym BSOD (blue screen of death = niebieski ekran śmierci). Na forum dyskusyjnym jest już bardzo długi wątek opisujący ten problem.

Koncern Apple w trakcie weekendu wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że problem może być związany z zainstalowanymi wcześniej, a niekompatybilnymi z Leopardem aplikacjami APE (application enhancement software), natomiast amerykański Computerworld podaje również aplikację Unsanity Enchancer jako źródło występujących tu problemów. Firma Unsanity jest producentem oprogramowania pozwalającego użytkownikom na modyfikacje interfejsu użytkownika systemu operacyjnego. Sama firma twierdzi, że jej oprogramowanie nie powinno stwarzać żadnych problemów, chyba że używana jest jakaś bardzo stara wersja, która została wydana zanim jeszcze firma Apple zaczęła stosować procesory Intela.

Jak wynika z wpisów na forum Apple, problemy z instalacją mieli jednak także tacy użytkownicy, którzy nigdy nie korzystali i nie instalowali APE, więc jak widać, całej winy za kłopoty z Leopardem nie można zrzucić na aplikacje firm trzecich.

Apple poleca dwa sposoby aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego Mac OS 10.5. Początkujący użytkownicy powinni wybrać opcję "Archive and Install", natomiast bardziej zaawansowani użytkownicy mogą też spróbować innego sposobu, wymagającego jednak użycia linii poleceń w celu usunięcia powodujących problem aplikacji APE.

Jeżeli mimo tych wskazówek, nadal występują problemy z aktualizacją systemu, dobrze jest prześledzić forum dyskusyjne na temat instalacji i aktualizacji Leoparda.


Zobacz również