Apple potwierdza zakup działu odpowiedzialnego za produkcję modemów firmy Intel

W grę wchodzi rozmowa o kwocie nawet miliarda dolarów.

Apple oficjalnie ogłosiło, że planuje zakup większości części firmy Intel odpowiedzialnej za produkcję modemów sieci komórkowej dla urządzeń mobilnych.

Apple potwierdza zakup działu odpowiedzialnego za produkcję modemów firmy Intel

Źródło: Intel

Transakcja te będzie kosztować giganta z Cupertino około miliarda dolarów i powinna zostać zrealizowana jeszcze w czwartym kwartale tego roku z zastrzeżeniem, że ze względów regulacyjnych cały proces może się nieco przeciągnąć w czasie. Po zakończeniu procesu Apple zyska około 2200 pracowników Intela wraz z ich własnością intelektualną, sprzętem oraz wszystkimi urządzeniami i zobowiązaniami leasingowymi.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na iOS za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [23.07.2021]
  • Intel wypuszcza pierwszy sterownik w wersji beta dla systemu Windows 11
  • Czy opłaca się kupić router/modem z 5G? [PORADNIK]

Umowa ta pozytywnie wpłynie na ilość patentów, które będą we władaniu firmy Apple. Uzyska ona dostęp do ponad 17 tysięcy patentów związanych z obecną oraz przyszłą technologią łączności bezprzewodowej.

Należy w tym momencie zaznaczyć, ze Apple przejmuje jedynie część działu firmy Intel odpowiedzialnego za rozwój modemów. Intel nadal będzie w stanie samodzielnie rozwijać modemy do zastosowań nie związanych ze smartfonami takich, jak komputery, samochody oraz urządzenia IoT (internetu rzeczy).

Prezes Intel'a Bob Swan jest bardzo zadowolony z przyszłej transakcji, która ma być zawarta z firmą Apple. Twierdzi on, że ta "umowa pozwoli firmie Intel na skoncentrowaniu się na rozwoju technologii dla sieci 5G przy jednoczesnym zachowaniu krytycznej własności intelektualnej oraz technologii modemowej, która została stworzona przez zespół pracowników Intela". Bob Swan dodał także, że "od dawna szanuje Apple i jest przekonany, że zapewni ona odpowiednie środowisko pracy dla ich utalentowanego zespołu pracowników". Firma Intel ma nadzieje, że Apple po zakończeniu transakcji w pełni zaangażuje się w rozwój sieci 5G, która będzie dopasowana do globalnych potrzeb użytkowników, operatorów sieci komórkowych, producentów sprzętu telekomunikacyjnego oraz dostawców usług chmurowych.

Z drugiej strony starszy wiceprezes Apple do spraw technologii sprzętowych, Johny Srouji powiedział: "Apple jest podekscytowane, że tak wielu doskonałych inżynierów dołączy do naszej rozwijającej się grupy technologii komórkowych i wie, że będą rozwijać się w kreatywnym i dynamicznym środowisku Apple. Oni, wraz z naszym znaczącym nabyciem innowacyjnego adresu IP, pomogą przyspieszyć nasz rozwój w zakresie przyszłych produktów i umożliwią firmie Apple dalsze różnicowanie się w rozwoju".

Przejęcie działu firmy Intel odpowiedzialnego za produkcję modemów do telefonów komórkowych zdecydowanie jest dobrą wiadomością dla wszystkich użytkowników sprzętu wyprodukowanego przez Apple. Dzięki temu firma będzie mogła skupić się na budowaniu własnych modemów komórkowych początkowo dla iPhone'a oraz iPad'a, a w przyszłości być może również dla wielu innych urządzeń. Apple niedawno zakończyło spór z firmą Qualcomm i podpisało umowę w ramach której będzie musiało przez sześć lat kupować modemy od Qualcomm'a, ale niewykluczone, że Apple będzie oferować modemy dla innych firm, z którymi współpracuje.