Apple powinno kupić Nokię. Dowiedz się dlaczego

Na łamach Forbesa dziennikarz i ekspert technologiczny Tristan Louis przedstawił kilka interesujących argumentów, które prowadzą do jednego wniosku: Apple powinno kupić Nokię.

Według Tristana Louisa Apple powinno kupić borykającą się z problemami finansowymi Nokię. Swoją tezę poparł następującymi argumentami:

- Patenty. Apple potrzebuje więcej patentów, aby pokryć swoje "bezprzewodowe plany" na następną dekadę bez obawy o ataki ze strony Samsunga. Nokia posiada piękny zestaw patentów związanych z technologią LTE oraz innymi technologiami 4G.

- Mapy. Od 2007 roku Nokia jest właścicielem firmy Navteq, która specjalizuje się w dostarczaniu najbardziej rozbudowanych i szczegółowych danych drogowych dla urządzeń GPS. Ponadto firmy takie jak Google, RIM, Microsoft, Amazon i Samsung zależą w jakiś sposób od map Navteq, co pozwoliłoby Apple wywierać na nie pewien nacisk.

- Bezprzewodowa telewizja. Nokia posiada porządną technologię pozwalającą na dostarczanie telewizji na żywo do urządzeń bezprzewodowych, a wszyscy zakładają przecież, że Apple zainteresowane jest tym obszarem.

- Wyeliminowanie Microsoftu. Nokia jest największym partnerem Microsoftu dla systemu Windows Phone, szczególnie jeżeli chodzi o high-endowe modele (Lumia). Przejęcie fińskiego producenta (przy założeniu, że sprawa nie zakończyłaby się w sądzie z zarzutami antymonopolowymi w stosunku do Apple) mogłoby nawet oznaczać, że gigant z Redmond wycofałby się z rynku smartfonów.

Pierwsze trzy argumenty są chyba całkiem sensowne. Nie przemawia do mnie jednak ostatni. W rzeczywistości wydaje się bowiem, że Apple i Microsoft powinny wręcz ze sobą współpracować w walce z Google i jego systemem Android.

A co wy sądzicie na ten temat? Czy propozycja Louisa ma sens?