Apple pozwie Palma?

Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, poinformował, że zastanawia się nad wniesieniem do sądu pozwu przeciwko podmiotom, które bezprawnie wykorzystują technologie opracowane przez jego firmę. I chociaż nie padła nazwa konkretnego producenta, który byłby o to podejrzany, to nieoficjalnie mówi się o tym, że chodzi o Palma oraz jego najnowszy smartfon, Palm Pre.

Według Apple'a, nie dość że ostatni model jego konkurenta jest łudząco podobny do iPhone'a 3G, to w dodatku wykorzystuje on technologię wynalezioną przez firmę z Cupertino. Chodzi tu oczywiście o interfejs multi-touch, który został stworzony przez Apple i po raz pierwszy wykorzystany w jego telefonie, iPhonie.

Tim Cook stwierdził, że jego firma lubi współzawodnictwo. Jednak tylko pod warunkiem, jeśli żadne z jej własności intelektualnych nie są w tym celu wykorzystywane niezgodnie z prawem. Jeśli tak się dzieje, to firma podejmie wszystkie możliwe kroki w celu ochrony swoich dóbr.

Na chwilę obecną wniosek o zastrzeżenie technologii multi-touch został złożony przez Apple'a w odpowiednim urzędzie patentowym. Jeśli jego decyzja będzie zgodna z przewidywaniami Apple'a, wtedy wszystkie firmy korzystające z tego interfejsu będą musiały zapłacić mu za wykorzystywanie tej technologii. Wygląda jednak na to, że zanim Urząd Patentowy nie przyzna Apple praw do interfejsu dotykowego, to jakiekolwiek roszczenia ze strony firmy z Coppertino o kradzieży jej technologii wydają się być bezpodstawne.

Zobacz także:

CES 2009: Palm Pre i webOS - nowy smartfon i nowy system Palma

CES 2009: nadchodzi konkurencja iPhona - Palm Pre z funkcją Synergy