Apple prezentuje iPod

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Apple przedstawiła iPod, nowy odtwarzacz cyfrowych plików muzycznych.

Firma Apple wkroczyła na konsumencki rynek sprzętu elektronicznego wraz z premierą iPod, nowego odtwarzacza cyfrowych plików muzycznych. Urządzenie jest w stanie zmagazynować maksymalnie tysiąc utworów na dysku FireWire o pojemności 5GB, a jego cena została ustalona na 329 GBP. Dysk o średnicy 4,6 cm jest w stanie przesyłać pliki z prędkością 160 Kbps i oferuje jakość odtwarzania dźwięku na poziomie płyt CD. Według szefa Apple, iPod wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne w produkcji przenośnych urządzeń muzycznych oraz wyposażony jest w mechanizm Auto-Sync, który automatycznie aktualizuje piosenki iTunes i listy odtwarzania w czasie każdego podłączenia iPoda do komputera. Łącza FireWire pozwalają pobrać całą płytę CD w niecałe 10 sekund, a zgromadzenie tysiąca utworów muzycznych zajmuje mniej niż 10 minut czyli 30 razy szybciej niż w przypadku odtwarzaczy USB.

iPod jest w stanie bez przerwy odtwarzać muzykę przez 10 godzin, co umożliwiają baterie litowo-polymerowe, które automatycznie 'doładowują' się w czasie każdego podłączenia iPoda do Macintosha. Urządzenie odtwarza muzykę zapisaną w popularnych formatach MP3, MP3 VBR (variable bit rate), AIFF i WAV oraz wyposażone jest w wyświetlacz o rozdzielczości 160 x 128 pikseli, a 'kółko do przewijania' (scroll-wheel) zaopatrzono w mechanizm automatycznego przyspieszenia podczas przewijania długiej listy utworów. Oprócz tego iPod umożliwia korzystanie z personalizowanych ustawień takich jak 'shuffle', 'repeat', 'startup volume', 'sleep timer' i 'menus' w wielu wersjach językowych (m.in. angielski, francuski, niemiecki i japoński).

Urządzenie realizuje strategię Apple polegającą na uczynieniu z Mac OS X koncentratora (hub) dla czegoś co Steve Jobs określił jako 'digital lifestyle', gdzie komputer osobisty stanowi centrum zarządzania siecią urządzeń cyfrowych: palmtopami, odtwarzaczami muzycznymi i aparatami fotograficznymi i pełni rolę centralnego komponentu do pobierania, magazynowania, edytowania i odtwarzania plików. Realizacją tej wizji są produkty Apple takie jak oprogramowanie iTunes, iDVD i iMovie, komputery stacjonarne i przenośne.

http://www.apple.com


Zobacz również