Apple proponuje nowy standard kart SIM

Firma Apple zaproponowała nowy standard dla kart SIM. Gigantowi z Cupertino zależy na tym, aby były one mniejsze.

Firma Apple złożyła wniosek o ustalenie nowego standardu dla kart SIM (Subscriber Identity Module) - potwierdził rzecznik Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych. Właścicielowi najbardziej wartościowej marki na świecie zależy na tym, aby karty te były znacznie mniejsze od obecnych, dzięki czemu producenci smartfonów uzyskaliby dodatkowe miejsce do wykorzystania.

Na razie propozycja Apple nie została jeszcze rozpatrzona. Jeżeli jednak uzyskałaby ona zgodę Instytutu, prawdopodobnie pierwsze smartfony korzystające z mniejszych kart SIM mogłyby pojawić się na rynku jeszcze w tym roku.

Zdaniem Caroliny Milanesi, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner, w całej sprawie nie chodzi jednak wyłącznie o uzyskanie większej ilości miejsca w smartfonach. Według niej Apple chce również zaznaczyć, że może uczestniczyć w rozwoju standardów obowiązujących na rynku telefonów komórkowych. Nie zmienia to jednak faktu, że sam pomysł jest bardzo dobry.

Milanesi zwraca również uwagę na fakt, że nowe mniejsze karty nie będą pasowały do starszych i obecnie produkowanych modeli telefonów. Nic nie stoi przecież jednak na przeszkodzie, aby ich producenci udostępnili specjalny adapter, tak jak to ma miejsce np. w przypadku kart micro SD (za pomocą takiego adaptera można je "przemienić" w standardowe karty SD).

Warto zaznaczyć, że nie tylko Apple pracuje nad nową generacją kart SIM. Np. operatorzy Orange i T-Mobile planują udostępnić karty SIM z technologią NFC (Near Field Communication), dzięki której użytkownik telefonu będzie mógł dokonywać płatności.

Ponadto w poprzednim roku grupa operatorów i dostawców pod przewodnictwem organizacji GSM Association (GSMA) poinformowała, że zamierza przeanalizować w jaki sposób możliwe byłoby zdalne programowanie i aktywowanie kart SIM wbudowanych w urządzenia inne niż telefony. Inicjatywa ta ma na celu ułatwienie dostosowania urządzeń takich jak aparaty cyfrowe, czytniki e-booków, czy przenośne odtwarzacze multimedialne do korzystania z możliwości jakie oferują usługi szerokopasmowe. W lutym tego roku organizacja GSMA poinformowała, że przesłała do ETSI wyniki swoich analiz.