Apple przedstawia Final Cut Pro 3

Final Cut Pro 3 zaprezentowany przez Apple to najnowsza wersja profesjonalnej aplikacji do edycji materiałów wideo, oferująca m.in. OfflineRT - nowy, pojemniejszy format plików multimedialnych.

Najnowsza wersja programu do obróbki wideo Apple Finel Cut Pro 3 oferuje m.in. nowy format plików OfflineRT, który jest w stanie zapisać do pięciu razy więcej danych niż format DV oraz nowe profesjonalne narzędzia do korekcji kolorów, dostępne wcześniej jedynie w aplikacjach wartych dziesiątki tysięcy dolarów. Korzystając z Velocity Engine, Final Cut Pro 3 generuje efekty w czasie rzeczywistym i jest pierwszą architekturą typu 'dual-stream' nie wymagającą żadnych dodatków sprzętowych. Nowy format zapisu plików OfflineRT oferowany przez Final Cut Pro 3 zapewnia rejestrację 40 minut materiałów wideo na jednym gigabajcie przestrzeni dyskowej czyli około pięciu razy więcej niż w przypadku DV. Program umożliwia także przechwytywanie i kodowanie cyfrowego wideo do formatu OfflineRT 'w locie' za pomocą połączenia FireWire, co oznacza że twórcy mogą pracować z dużą ilością plików wideo wysokiej jakości, bez potrzeby organizowania zewnętrznych miejsc magazynowania danych.

Final Cut Pro 3 wyposażony został także w nowy zestaw profesjonalnych narzędzi do korekcji kolorów, włącznie z pierwotnymi i wtórnymi korektorami barw, nakładaniem warstw czy kontrolkami utrzymującymi bezpieczny poziom kompresji materiału wideo podczas nadawania. Do pozostałych nowych opcji należy narzędzie 'Voice-Over' do przechwytywania audio bezpośrednio do ścieżki czasu, obsługa wtyczek Adobe After Effects, mechanizm przeglądania QuickView oraz zaawansowane narzędzia do zarządzania i ekportowania plików multimedialnych. Final Cut Pro 3 pojawi się na rynku pod koniec bieżącego roku w cenie 999 USD, a zarejestrowani użytkownicy mogą otrzymać aktualizację za 299 USD. Program wymaga Mac OS X v.10.1.1 lub Mac OS 9.2.2, komputera Macintosh z 300MHz lub szybszego PowerPC G3 albo G4 z wbudowanym interfejsem FireWire, 256MB pamięci RAM (zalecane 384MB) i 40MB wolnego miejsca na dysku.

http://www.apple.com/finalcutpro


Zobacz również